Nová čistá technológia spaľovania na generovanie elektriny
8.8.2007 15:11:22 | QScience Daily | Počet zobrazení: 4853x
Vedci úspešne testovali experimentálnu plynovú turbínu vybavenú spaľovacou technológiou produkujúcou minimum emisií nazvanou „low-swirl“ injektor (LSI), ktorá využíva ako palivo čistý vodík. Technológia by mohla pomôcť eliminovať milióny ton oxidu uhličitého a tisíce ton oxidov uhlíka, ktoré každý rok vznikajú ako odpad v elektrárňach.
LSI je veľkým prísľubom pre takmer nulové emisie oxidov dusíka - plynov, ktoré vznikajú spaľovaním palív ako zemný plyn pri výrobe elektriny. Sú to sklenníkové plyny a zložky smogu.
Vedci vyvíjali nové zariadenie s cieľom obmedziť množstvo emisií na strane producentov elektriny. Medzinárodný tím potom vynález aplikoval na plynovú turbínu Taurus 70, ktorá má výkon asi 7 megawattov. Technológiu sa dnes vedci snažia rozšíriť aj na bezuhlíkaté palivá, ktoré sú vedľajším produktom spracovania ropy.
Turbíny na spaľovanie plynu sú podobné tým, ktoré sa používajú v leteckej a raketovej technike.
V súčasnosti vedci testujú technológiu LSI na spaľovanie syntézneho plynu (zlúčeniny vodíka a oxidu uhoľnatého).
„Low-swirl“ injektor je konštrukčne veľmi jednoduché zariadenie, ktoré dodáva plynnému palivu zmiešanému so vzduchom miernu rotáciu, ktorá spôsobuje rozptýlenie zmesi. Plameň je udržiavaný unikajúcou zmesou. Plameň je nielen stabilný, ale horí pri nižšej teplote ako v tradičných horákoch. Produkcia oxidov dusíka závisí od výšky teploty a nízka teplota znižuje hladiny uvoľnených oxidov.
Turbíny s novou technológiou podľa testov produkujú 5-krát menej emisií ako tradičné zariadenia. Ďalšou značnou výhodou technológie LSI je možnosť spaľovať množstvo rozličných palív od zemného plynu až po vodík a možnosť zapracovania technológie do existujúcich zariadení.