Biela ryža vznikla mutáciou
21.8.2007 10:18:16 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1430x
Pred viac ako 10 000 rokmi sa vyvinula z divej červenej ryže ryža biela a začala sa šíriť po celom svete. Ako sa to stalo?
Výskumníci z Cornellovej univerzity zistili, že 97,9% všetkej bielej ryže pochádza z mutácie (zmazania DNA) v jedinom géne pochádzajúcom z jednej japonskej odrody. Tvrdia, že prví pestovatelia bielu ryžu uprednostňovali a rozšírili.
Vedci našli aj druhú mutáciu rovnakého génu, ktorá je prítomná vo zvyšných 2,1% bielej ryže a pochádza z odrody z Bangladéša. Žiadna z týchto mutácií sa nenachádza v odrodách divej červenej ryže.
Obe mutácie produkujú skrátenú verziu rovnakého proteínu, v ktorom je chýbajúca časť zodpovedná za molekulárnu premenu vedúcu k zafarbeniu zŕn ryže. Vedci si myslia, že ostatné časti proteínu majú vplyv na iné vlastnosti rastliny, pretože v žiadnej odrode celá bielkovina nechýba.
Výskumníci si myslia, že prví farmári aktívne pestovali a rozšírili bielu ryžu najskôr v himalájskom regióne, pretože biela ryža sa skôr uvarila, na jej prípravu potrebovali menej paliva, ktorého je v tejto oblasti nedostatok, ľahšie sa lúpala a choroby a chrobáky v nej boli lepšie viditeľné.
V roku 2006 odhalili vedci gén, ktorý určuje farbu otrúb zrniek ryže. To dalo pestovateľom ryže možnosť vyvíjať nové odrody. Môžu tiež určiť, či bude nová generácia obsahovať biele alebo červené zrná ešte pred tým, ako rastlinu zasejú.