Astronómia objavili nový druh výbuchu čiernych dier
14.1.2007 15:54:33 | Redakcia portáluScience Daily | Počet zobrazení: 12904x
Zdá sa, že vedci objavili nový druh kozmického výbuchu – „hybridný výbuch gama žiarenia“. Výbuch bol objavený satelitom NASA v júni roku 2006 a odvtedy bol sledovaný množstvom teleskopov a observatórií po celom svete.
Ide o najsilnejšie výbuchy vo vesmíre napriek tomu, že sa dejú náhodne, veľmi krátko trvajú a vyskytujú sa vždy na inom mieste. jediný spôsob ako ich študovať, je pozorovať ich najrýchlejšie ako je len možné pomocou najvýkonnejších teleskopov.
Ako pri iných výbuchoch gama žiarenia, tento hybridný výbuch najpravdepodobnejšie signalizuje vznik novej čiernej diery. Nie je jasné, aký druh objektov sa spojil alebo vybuchol aby vznikol čiernu dieru alebo ešte niečo oveľa bizarnejšie. Hybridný výbuch má vlastnosti dvoch známych druhov výbuchov gama žiarenia – dlhého a krátkeho – má však aj vlastnosti, ktoré sa nedajú vysvetliť.
Dlhé výbuchy gama žiarenia trvajú dlhšie ako dve sekundy a vznikajú pri kolapse jadra veľkej hviezdy pri vytváraní čiernej diery. Krátke výbuchy trvajú menej ako dve sekundy (často len pár milisekúnd), vznikajú spojením dvoch neutrónových hviezd alebo spojením neutrónovej hviezdy s čiernou dierou, čo následne vedie k vzniku väčšej čiernej diery.
Všetko nasvedčuje tomu, že novoobjavený jav nazvaný GRB 060614 nie je ani jedným z týchto výbuchov. Vykazoval síce známky krátkeho výbuchu, ale nesprevádzal ho výbuch hviezd, čo je pre tento druh výbuchu typické.