Sledovanie hluku elektrospotrebičov v inteligentnej domácnosti
11.9.2007 13:23:42 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 1696x
Váš počítač by raz mohol sledovať vaše pohyby po dome pomocou sledovania hluku, ktorý vydávajú vami zapínané elektrické domáce spotrebiče. Taký systém by bol lacnejší a jednoduchší ako skupina senzorov rozmiestnených po dome, ktorú dnes vedci označujú za „inteligentnú domácnosť“.
Vedci a vizionári už dlho snívajú o inteligentných domoch, ktoré by vedeli reagovať na každú našu požiadavku. Všetky ich nápady sa ale spoliehajú na kamery, mikrofóny alebo iné senzory v každej izbe, ktoré majú za úlohu určiť polohu obyvateľov.
Nová metóda sa spolieha na zariadenie, ktoré je umiestnené v stene a monitoruje hluk spôsobený zapínaním a vypínaním elektrických spotrebičov. Počítač potom vie, pri ktorom spotrebiči sa obyvateľ nachádza.
Vedci z Georgia Institute of Technology v Atlante dokážu počítač naučiť rozlišovať medzi aktivitou v rôznych miestnostiach domu na základe zapínania a vypínania svetla, alebo rozoznať medzi mikrovlnnou rúrou a ventilátorom.
Pomocou počítača analyzovali frekvencie hluku v elektrickom vedení pri zapnutí konkrétnych spotrebičov. Testovali 19 rôznych elektrických zariadení v 6 domácnostiach a dosiahli presnosť 85 – 90%.
Systém by sa dal využiť pri automatickom zapínaní kúrenia alebo zvukových zariadení pri vstupe človeka do miestnosti. Tiež by bolo pomocou neho možné monitorovať aktivitu seniorov žijúcich osamote.
Najväčšou nevýhodou je čas tréningu systému. Pre typický dom trvá nastavenie systému asi štyri hodiny.
Vedci ešte musia ukázať, že systém rozozná zapnutie prístroja aj v prípade, že sú už iné zariadenia zapnuté. Zatiaľ robili testy len s jedným zariadením.
A systém má svoje obmedzenia. Ak nepoužívate ani jedno elektrické zariadenie, nedokáže zistiť, kde sa nachádzate.
Vedci si nemyslia, že systém dokáže nahradiť funkčnosťou senzory. Ide však o inteligentné riešenie, ktoré využíva zariadenie bytu a nevyžaduje zásahy do domácnosti. Jeho využitie vidia odborníci v kombinácii s malou skupinou senzorov.