ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sledovanie hluku elektrospotrebičov v inteligentnej domácnosti

11.9.2007 13:23:42 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1608x

Váš počítač by raz mohol sledovať vaše pohyby po dome pomocou sledovania hluku, ktorý vydávajú vami zapínané elektrické domáce spotrebiče. Taký systém by bol lacnejší a jednoduchší ako skupina senzorov rozmiestnených po dome, ktorú dnes vedci označujú za „inteligentnú domácnosť“.

 

Vedci a vizionári už dlho snívajú o inteligentných domoch, ktoré by vedeli reagovať na každú našu požiadavku. Všetky ich nápady sa ale spoliehajú na kamery, mikrofóny alebo iné senzory v každej izbe, ktoré majú za úlohu určiť polohu obyvateľov.

Nová metóda sa spolieha na zariadenie, ktoré je umiestnené v stene a monitoruje hluk spôsobený zapínaním a vypínaním elektrických spotrebičov. Počítač potom vie, pri ktorom spotrebiči sa obyvateľ nachádza.

Vedci z Georgia Institute of Technology v Atlante dokážu počítač naučiť rozlišovať medzi aktivitou v rôznych miestnostiach domu na základe zapínania a vypínania svetla, alebo rozoznať medzi mikrovlnnou rúrou a ventilátorom.

Pomocou počítača analyzovali frekvencie hluku v elektrickom vedení pri zapnutí konkrétnych spotrebičov. Testovali 19 rôznych elektrických zariadení v 6 domácnostiach a dosiahli presnosť 85 – 90%.

Systém by sa dal využiť pri automatickom zapínaní kúrenia alebo zvukových zariadení pri vstupe človeka do miestnosti. Tiež by bolo pomocou neho možné monitorovať aktivitu seniorov žijúcich osamote.

Najväčšou nevýhodou je čas tréningu systému. Pre typický dom trvá nastavenie systému asi štyri hodiny.

Vedci ešte musia ukázať, že systém rozozná zapnutie prístroja aj v prípade, že sú už iné zariadenia zapnuté. Zatiaľ robili testy len s jedným zariadením.

A systém má svoje obmedzenia. Ak nepoužívate ani jedno elektrické zariadenie, nedokáže zistiť, kde sa nachádzate.

Vedci si nemyslia, že systém dokáže nahradiť funkčnosťou senzory. Ide však o inteligentné riešenie, ktoré využíva zariadenie bytu a nevyžaduje zásahy do domácnosti. Jeho využitie vidia odborníci v kombinácii s malou skupinou senzorov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.