Vtiahla naša čierna diera svoju sestru?

12.9.2007 17:02:12 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 7038x

Pohltila veľká čierna diera v strede Mliečnej dráhy svojho súrodenca pred 120 miliónmi rokov? Podľa vedcov z Astrofyzikálneho observatória v Cambridge to je možné.

 

Domnienka vychádza z pozorovaní desiatich „superrýchlych“ hviezd, ktoré sa pohybujú tak rýchlo, že pravdepodobne opustia galaxiu.

Od objavenia prvej takejto hviezdy v decembri roku 2004 si astronómovia myslia, že za katapultovanie objektov v extrémnej rýchlosti je zodpovedná čierna diera v strede Mliečnej dráhy, ktorej hmotnosť 3,6-miliónkrát prevyšuje hmotnosť Slnka. V takom prípade sa k čiernej diere približujú súčasne dve hviezdy a jedna z nich je vtiahnutá, kým druhá je vyvrhnutá preč rýchlosťou viac ako 4000 km/s.

Existujú však aj iné teórie. Podľa jednej z nich sa pri veľkej čiernej diere skrýva ešte jedna menšia a obe spolu katapultujú hviezdy.

Je príliš skoro na to, aby vedci prijali jednu z hypotéz. Podľa britského tímu pod vedením Warrena Browna však pozorovania vedú k zaujímavému záveru: pri čiernej diere existovala ešte jedna čierna diera strednej hmotnosti, ale pred približne 120 miliónmi rokov ju pohltil jej väčší sused.

Na túto možnosť prišli vedci štúdiom vzdialeností a rýchlostí hviezd a určením času, kedy museli byť vyvrhnuté zo stredu galaxie. Je zaujímavé, že päť hviezd opustilo galaktický stred v približne rovnakom čase – pred 120 miliónmi rokov.

Je pravdepodobné, že boli vyvrhnuté naraz. Keď veľká diera vtiahla menšiu, reakciou mohlo byť vyvrhnutie skupiny hviezd, z ktorej päť môžu vedci dnes pozorovať.

Malé množstvo pozorovaní však tento scenár zaraďuje tiež len medzi teórie a je možné, že hviezdy boli vyvrhnuté v rovnaký čas na základe nezávislých situácií.

Podľa rovnakej štúdie existuje vo vzdialenosti do 330 000 svetelných rokov od Zeme asi 100 superrýchlych hviezd, väčšinu ktorých je možné pozorovať. Brown verí, že aspoň 50 z nich nájdu astronómovia v najbližších piatich rokoch.

Vedci veria, že ďalšie pozorovania ešte viac pomôžu riešeniu záhady vymršťovania hviezd z našej galaxie.

originál článku