ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lososí rodičia priviedli na svet pstruha

14.9.2007 09:09:06 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1692x

Genetici dokázali vytvoriť životaschopné rybie spermie a vajíčka.

 

Vedci dosiahli úspech, keď pár lososov priviedol na svet pstruha. Použili techniku, ktorú obhajujú možnosťou zachrániť ohrozené druhy rýb.

Goro Yoshizaki so svojimi kolegami z Tokijskej univerzity morskej vedy a technológie už v minulosti ukázali, že do samca lososa dokážu vložiť bunky z príbuzného druhu pstruha a to má za následok produkciu životaschopných pstružích spermií.

Teraz spravili vedci ďalší krok. Ukázali, že losos môže byť nielen biologickým otcom, ale aj biologickou matkou pstružieho pokolenia. Nová práca ukazuje, že z dvoch neplodných lososov (Oncorhynchus masou) vznikne nový život dúhového pstruha (O. mykiss).

Technika sa spolieha na vloženie kmeňových buniek vytvárajúcich spermie – spermatagonium – do lososích embryí. Rastúci losos potom produkuje pstružie spermie aj vajíčka. Technika môže byť veľmi vhodná pre zálohovanie genetického materiálu iných rybích druhov, ktoré sú dnes ohrozené, pretože spermatagonium sa dá ľahko zamraziť.

Väčšinu rastlinných semien a živočíšnych vajíčok a spermií je možné zmraziť. S rybími vajíčkami je to takmer nemožné, pretože sú veľmi veľké. Ak by bola nová technika aplikovateľná na všetky druhy rýb, znamenalo by to, že vajíčka netreba chrániť, môžu byť neskôr vytvorené v náhradnej rybe.


Ak je do normálneho embrya lososa pridané pstružie spermatogonium, ryba bude produkovať zmes dvoch druhov spermií – lososích a pstružích. Preto tím vedcov najskôr sterilizoval lososy, ktoré potom produkovali len pstružie spermie. Skupina výskumníkov dosiahla rovnaký úspech, keď proces zopakovala na samičkách. Všetky produkované vajíčka boli pstružie.

Po spárení dali lososy život novému pstruhovi, ktorý bol tiež schopný párenia a dal život ďalšej generácií.

Yoshizaki a jeho kolegovia dúfajú, že technika pomôže zachrániť ohrozené druhy rýb.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.