ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Krása je v nose pozorovateľa

17.9.2007 14:03:15 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1662x

Vedci našli gén, ktorý určuje, či domnelý ľudský feromón vonia alebo smrdí.

 

Zložka androstenón môže podnietiť rôzne reakcie, ktoré závisia od príjemcu. Niekomu vonia sladko ako vanilka, iným smrdí ako močovina. A potom sú aj takí, ktorí ho vôbec necítia.

Vedci našli molekulárny receptor zodpovedný za cítenie androstenónu a genetické variácie, ktoré sú za jeho odlišným vnímaním. Zistenie môže pomôcť k vyriešeniu otázky, či zložka, ktorá je produktom rozpadu testosterónu, funguje ako feromón u ľudí.

Androstenón je kľúčový feromón pri párení prasiat. Kým u prasiat vzbudzuje prudkú vášeň, jeho dopad na ľudí je diskutabilný.

Leslie Vosshallová so svojimi kolegami z Rockefellerovej univerzity v New Yorku testovali reakciu 335 domnelých ľudských receptorov pachu, čo je 85% z predpokladaného počtu, na 66 rôznych vôní. Receptor nazvaný OR7D4 vykázal najsilnejšiu reakciu na androsténon a príbuznú látku androstadienón. Na zvyšných 64 zložiek vôní nereagoval.

Aby vedci zistili, ako sa líši tento receptor v rôznych ľuďoch, sledovali postupnosť génu, ktorá ho kóduje. Skúmaním 391 ľudí našli dva bežné varianty génu.

Zistili, že ľudia s dvomi kópiami najbežnejšieho variantu OR7D4 cítili intenzívnejšie pach androstenónu a označili ho za nepríjemný. Ľudia s jednou alebo dvomi kópiami druhého variantu cítili látku len veľmi slabo, ale jej vôňu označili ako sladkú. Ľudia s tretím, najzriedkavejším variantom androstenón vôbec necítili. Pri všetkých ľuďoch ich citlivosť na androstenón nesúvisela s citlivosťou na iné pachy.

Teraz, keď je receptor známy, dokážu vedci presne adresovať otázky o možnej funkcii androstenónu ako ľudského feromónu. Objavenie receptoru bolo podľa nich kľúčovým zlomom.

Feromóny sú chemikálie, ktoré prenášajú informácie medzi jedincami rovnakého druhu. Najznámejším prípadom sú pohlavné feromóny, ale existujú aj iné formy čuchovej komunikácie.

Pach androstedienónu spôsobil fyziologické zmeny u mužov aj žien. Otázkou je, či takáto reakcia môže byť dôvodom na označenie látok za feromóny.

Vedecké debaty ale nespomalili beh kapitalizmu. Love-scent.com, jeden z mnohých dodávateľov androstenónových sprejov, už označil androstenón za ľudský feromón a „vedecky dokázaný sexuálny atraktant“.

Po nájdení receptoru chce Vosshallová zistiť, čí sú variácie OR7D4 prepojené aj s fyziologickými efektmi, alebo súvisia len s ľudským správaním.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.