Obal, v ktorom nič nezostane
17.9.2007 18:18:41 | QScience Daily | Počet zobrazení: 3379x
Trasenie a udieranie je často jediným spôsobom ako dostať z fľaše poslednú kvapku kečupu. V budúcnosti sa aj posledná kvapka vyleje bez problémov – vďaka špeciálnej povrchovej úprave obalu.
Všetci poznáme problém s kečupom alebo majonézou. Časť obsahu vždy odmietne opustiť fľašu. V niektorých prípadoch ostane v obale až 20% a tie potom skončia v koši. To je nielen nepríjemné pre zákazníkov, ale aj komplikuje recyklovanie. Zvyšky musia byť z balenia odstránené, čo je drahé, náročné na čas a množstvo použitej vody. Ak sú produktom farmaceuitká, chemikálie alebo pesticídy, musia byť vhodne zneškodnené.
V Nemecku vyvíjajú obal, ktorý zredukuje množstvo zvyškov na menej ako polovicu.
Výskumníci na vnútornú stranu obalu pridajú tenký, menej ako 20 nanometrov hrubý film z materiálu typu plazmy známeho z neónových lámp.
Najskôr plast umiestnia do vákua. Komoru naplnia plynmi, ktoré zapália pomocou elektrického napätia. Vedci dokážu vyrobiť rôzne poťahy na obale v závislosti od proporcií elektrónov, iónov, neutrónov a fotónov v svietiacej zmesi plynov.
Existujú prvé vzorky nových obalov. Budú prezentované v októbri na medzinárodnom veľtrhu plastu a gumy v Düsseldorfe.
Vedci teraz pracujú na vylepšení a optimalizácii vlastností obalu. Nové poťahy totiž nesmú zmeniť charakteristiky materiálu. Vedci dúfajú, že do dvoch až troch rokov každá fľaša vďaka ich vynálezu vydá aj tú poslednú kvapku obsahu.