Tlač pomocou enzýmov
28.9.2007 12:29:17 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2185x
Z pomedzi všetkých vylepšení technológie tlače v posledných rokoch, by posledný objav rozrušil Gutenberga asi najviac.
Vedci zo Severnej Karolíny vyvinuli a úspešne testovali metódu tlače detailných mikroskopických obrazov pomocou enzýmu, ktorý nahrádza atrament.
Výskumníci Eric J. Toone a Robert L. Clark tvrdia, že technika mikrokontaktnej tlače dokáže do veľkej miery nahradiť klasickú tlač veľkých plôch s vysokým rozlíšením. Súčasná technológia nanotlače sa spolieha na difúziu atramentu a nedokáže reprodukovať detaily s priemerom menším ako sto nanometrov, čo je asi 400-krát menej ako šírka ľudského vlasu.
Nová technológia, nazvaná biokatalytická mikrokontaktná tlač, zahŕňa potiahnutie „nanoznámky“ enzýmom – proteínom, ktorý urýchľuje chemické reakcie. Enzým potom spracuje vrstvu na povrchu a za sebou nechá stopu podobnú starej gumenej pečiatke. Pretože nedochádza k žiadnej difúzii atramentu, rozlíšenie mikrokontaktne tlačených obrázkov je približne stonásobne vyššie ako pri použití konvenčných technológií.
Technika by mohla ukázať cestu k rýchlejším a menej nákladným metódam nanolitografie , ktorá sa používa na vytváranie komplexných štruktúr pre mikroskopické stroje, biosenzory a iné miniatúrne zariadenia.