Ig Nobelova cena 2007
5.10.2007 10:32:30 | QBBC News | Počet zobrazení: 2370x
Ig Nobelovu cenu medzi inými získali aj vedci za výskum “homosexuálnej bomby”, ktorá má eliminovať vojakov tým, že zvýši ich vzájomnú sexuálnu príťažlivosť.
Medzi víťaznými prácami je aj štúdia liečiaca pásmovú chorobu (komplikáciu pri prechode časovými pásmami) škrečkov pomocou liekov na impotenciu, extrakcia vanilky z kravského hnoja alebo vedľajšie efekty prehĺtania mečov.
Cena založená v roku 1991 vyzdvihuje úspechy, ktoré ľudí „najskôr rozosmejú a potom prinútia zamyslieť sa“.
Ceremoniál udeľovania cien prebiehal na Harvardskej univerzite v USA. Skutoční laureáti Nobelovej ceny udelili túžobne očakávanú cenu víťazom, ktorí si síce neodniesli peniaze, ale dostali ručne vyrobenú cenu, certifikát a samozrejme uznanie z takého slávneho víťazstva.
Dan Meyer, výkonný riaditeľ Medzinárodnej asociácie hltania mečov a autor štúdie uverejnenej v časopise British Medical Journal, povedal: „Bol som prekvapený a veľmi poctený, keď som zistil, že som bol nielen nominovaný na Ig Nobelovu cenu, ale som ju aj vyhral. Nemôžem tomu uveriť.“ Jeho štúdia odhalila, že ak profesionálni hltači mečov prehĺtali jeden meč veľmi opatrne, nestalo sa im nič, ale prehĺtanie viacerých mečov, mečov so zvláštne tvarovanými čepeľami alebo strach hltača mohli spôsobiť zranenie. Zistenia tiež odporúčajú nehltať meče niekomu, kto má bolesti hrdla.
Tím americkej armády vykonávajúci výskum chemikálií, ktoré by mohli vyvolať homosexuálne pomery v nepriateľských jednotkách, sa žiaľ nemohol dostaviť na slávnosť, pretože autori štúdie musia ostať v utajení.
Ig Nobelovu cenu vytvoril vedecký časopis Annals of Improbable Research (správy o neuveriteľnom výskume). Ceny sa udeľujú už 17. rok a ich cieľom je „oslava nezvyčajného, pocta vynaliezavosti a podnietenie záujmu ľudí o vedu, medicínu a technológie“.
Marc Abrahams, šéfredaktor časopisu Annals of Improbable Research, povedal: „Keď som sa stal šéfredaktorom vedeckého magazínu, začal som stretávať množstvo ľudí robiacich veci, ktoré sa dali len ťažko opísať a vo väčšine prípadov o nich nikto nikdy nepočul. Pre niektorých z nich mi chýbal nejaký druh uznania a to bolo to, čo viedlo k zrodu Ig Nobelovej ceny.“
Rovnako ako jej rozvážnejší náprotivok, Nobelova cena, Ig Nobelova cena je udeľovaná v niekoľkých kategóriách a všetok výskum je skutočný a publikovaný.
Medicína – Brian Witcombe z Gloucestershire Royal NHS Foundation Trust a Dan Meyer za prácu o zdravotných dôsledkoch prehĺtania mečov.
Fyzika – americko-chilský tím, ktorí popísal problém pokrčeného papiera.
Biológia – Dr. Johanna van Bronswijk z Holandska, ktorá spravila výpočet všetkých roztočov, hmyzu, pavúkov, papradí a húb, ktoré žijú v našich posteliach.
Chémia – Mayu Yamamoto z Japonska za vynájdenie metódy extrakcie vanilkovej vône a esencie z kravského hnoja.
Lingvistika – Tím vedcov z barcelonskej univerzity za dôkaz, že potkany nie sú schopné určiť rozdiel medzi ľuďmi rozprávajúcimi po japonsky a holandsky pospiatky.
Literatúra – Glenda Brownová z Austrálie za štúdiu slova „the“ a problémov pri zoraďovaní vecí v abecednom poradí.
Mier – Wrightovo laboratórium amerického letectva za vývoj chemickej zbrane, ktorá vyvolá homosexuálne správanie v radoch nepriateľa.
Výživa – Brian Wansink z Cornellovej univerzity za výskum limitov ľudského apetítu pomocou kŕmenia dobrovoľníkov z bezodného hrnca polievky.
Ekonomika – Kuo Cheng Hsieh z Tajvanu za patentovanie zariadenia, ktoré dokáže chytiť bankových lupičov zhodením siete.
Letectvo - National University of Quilmes v Argentíne za objav, že lieky proti impotencii pomáhajú škrečkom prekonať pásmovú chorobu.