Prstence Saturna ukrývajú “slnečnice” a veľký objem
18.10.2007 10:52:32 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 2097x
Nikto nevie, či nám Saturn niekedy odhalí všetky svoje tajomstvá. Systém jeho prstencov je nekonečnou hádankou pre astronómov. Nové pozorovania sondy Cassini objavili prstence prachu, ktoré vždy ukazujú na Slnko a veľkú hmotu, ktorá sa ukrýva v jednom z najjasnejších prstencov, ktorý môže byť oveľa starší ako sa predpokladá.
Pozorovania zahŕňajú pozorovanie rozrušení tvaru skrutky v prstenci A (najvzdialenejší), ktorý je jedným z najjasnejších. Prvé takéto porušenia boli nájdené v roku 2006 (pozri obrázok dole) a teraz našiel tím vedcov mnoho ďalších.
Sú spôsobené mesiačikmi veľkými ako pyramídy v Egypte. Pretože silná gravitácia planéty bráni spájaniu objektov, ktoré by vytvorili takéto mesiačiky, vedci predpokladajú, že ide o fragmenty z kilometer veľkého mesiaca. Prekvapivo sa skrutkovité rozrušenia objavujú len v špecifických oblastiach prstenca A.
Tím vedcov tiež objavil množstvo tenkých, ľahko predĺžených prstencov, ktorých predĺženie vždy ukazuje na Slnko. V týchto „slnečniciach“ sú malé častice zjavne nejakým spôsobom tlačené Slnkom. Vedci tiež predpokladajú, že predĺženie súvisí aj s elektrickým nábojom v prstencoch okolo.
Najprekvapivejším novým zistením, je „obezita“ najjasnejšieho z prstencov – prstenca B. Pozorovania zmeny jasnosti hviezdy, pred ktorou sa pohyboval prstenec, odhalili, že v prstenci existujú veľmi husté chumáče prachu, ktoré spôsobujú, že prstenec je trikrát ťažší než sa predpokladalo.
Ak sa prstenec sformoval rozpadom pevného telesa, tento objekt musel byť stovky kilometrov veľký, aby mal dnes prstenec pozorovanú hmotnosť.
Takéto veľké kolízie boli pravdepodobné v prvých dňoch slnečnej sústavy, preto môže byť prstenec B veľmi starý.
Vznik planetárnych prstencov je jednou z najväčších otázok v oblasti planét.
Ak sú prstence mladé, je to len náhodou, že ich teraz vidíme. Ak sú staré, v minulosti pravdepodobne rovnako obklopovali veľké planéty ako dnes.
Vedci si myslia, že nie všetky prstence Saturna sú pôvodné.
Po novom objave bude ešte ťažšie vysvetliť jasnosť niektorých častíc v prstencoch, ktoré mali byť podľa dohadov potiahnuté tmavým meteoritickým materiálom.