Solárny teleskop vzlietol na obrovskom balóne

25.10.2007 12:26:25 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2330x

Tímu výskumníkov z Národného centra pre výskum atmosféry v USA (NCAR) a iných organizácií sa tento mesiac podaril historicky prvý úspešný testovací let solárneho teleskopu do výšky 36,5 km. Vyniesol ho tam balón väčší než lietadlo Boeing 747. Test otvoril cestu dlhým letom polárnych balónov, ktoré štartujú v roku 2009 a budú zbierať podrobnosti o povrchu Slnka.

 

Tento unikátny projekt pomôže vedcom odhaliť nepoznané vlastnosti Slnka. „Dúfame, že odhalíme dôležité záhady o štruktúrach magnetického poľa Slnka, ktoré môžu spôsobiť elektromagnetické búrky v našej atmosfére a môžu mať vplyv na klímu na Zemi,“ hovorí Michael Knölker, riaditeľ observatória v NCAR.

Projekt známy ako „Východ slnka“ (Sunrise) je medzinárodnou spoluprácou NCAR, NASA, nemeckých, španielskych a švédskych astronomických organizácií.

Projekt má ambíciu začať novú generáciu vedeckých výskumov pomocou balónov, ktoré sú lacnejšie ako vysielanie nástrojov do vesmíru. Vedci tiež môžu prístroj na balóne otestovať skôr ako sa ho rozhodnú vypustiť do vesmíru na rakete.

Balón s gondolou plnou vedeckých prístrojov odštartoval 3. októbra. Letel približne 10 hodín, počas ktorých získaval snímky povrchu Slnka a ďalšie informácie zo sofistikovaných prístrojov. Gondola sa potom oddelila od balóna a klesala pomocou padáku.

Cieľom projektu Sunrise je preskúmanie štruktúry a dynamiky magnetických polí Slnka. Polia poháňajú solárnu aktivitu, sú zodpovedné za plazmové búrky, ktoré ovplyvňujú vonkajšiu vrstvu atmosféry Zeme a ovplyvňujú citlivé telekomunikačné a elektrické systémy. Polia tiež spôsobujú výkyvy solárnej radiácie, ktorá môže byť významným faktorom dlhodobých zmien klímy na Zemi.

V rámci projektu Sunrise je na začiatok roka 2009 naplánovaný viacdenný let ponad Arktídu. S využitím polnočného Slnka bude môcť teleskop robiť snímky Slnka neustále po dobu až do dvoch týždňov.

Vo výške 36,5 km bude teleskop nad väčšinou turbulencií v atmosfére, vodnou parou, ktorá absorbuje ultrafialové žiarenie a ozónom. Dokáže získať stabilné zábery v ultrafialovom spektre, ktoré môžu mať väčšie rozlíšenie ako keby boli robené zo zemského povrchu.

Teleskop zachytí na povrchu Slnka objekty veľké v priemere len 30 km, čo je dvojnásobne väčšia presnosť ako bola doteraz dosiahnutá. To umožní vedcom skúmať štruktúry Slnka, ktoré sú považované za kľúčové pre pochopenie riadenia solárnej aktivity. Teleskop tiež vedcom umožní pozorovať kontinuálne zmeny v magnetickom poli Slnka bez toho, aby ich pozorovania prerušila noc.

Navrhnutý balón unesie viac ako 2,7 tony nákladu medzi ktorým je solárny teleskop, prídavné pozorovacie prístroje, komunikačné zariadenia, počítače a pevné disky, solárne panely a tlmiče nárazu pri pristávaní. Zariadenie musí odolávať extrémnym teplotám a gondola nesmie vibrovať spôsobom, ktorý by mohol ovplyvniť činnosť teleskopu.

Jedným z najťažších aspektov inžinierskej práce na projekte bol návrh gondoly tak, aby teleskop počas letu zostal stále namierený na relatívne malú oblasť na Slnku. Gondola preto obsahuje otočný motor, ktorý zabezpečuje správnu orientáciu teleskopu.

Popri teleskope bude na dlhých misiách niesť gondola aj polarimetrický spektrograf, ktorý bude merať vlnovú dĺžku elektromagnetického spektra Slnka a umožní vedcom urobiť závery o jeho magnetickom poli. Ďalším prístrojom bude magnetograf, ktorý bude vytvárať dvojrozmerné mapy magnetického poľa.

Gondola je navrhnutá tak, aby odolala nárazom pri pristávaní, preto ju bude možné použiť vo viacerých misiách.

„Je to veľmi ekonomický spôsob akým sa dostať nad atmosféru a získať zábery, ktoré získať zo Zeme nie je možné,“ povedal Knölker. „To čo robíme, je základ novej generácie vesmírnych letov.“

originál článku