ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najpravdepodobnejší zdroj kozmického žiarenia

10.11.2007 11:01:23 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 9759x

Vedci objavili, že najpravdepodobnejším zdrojom záhadného a veľmi silného kozmického žiarenia, ktoré „bombarduje“ našu planétu, sú čierne diery.

 

Z výsledkov pozorovaní pomocou najväčšieho detektora kozmického žiarenia na svete vedci usudzujú, že častice emitujú obrovské čierne diery, ktoré sa nachádzajú v stredoch priľahlých galaxií. Výsledky výskumu by mohli vyriešiť starú záhadu.

Pôvod foriem kozmického žiarenia s najvyššou energiou sú záhadou od ich objavenia v roku 1912. Pozorovania na vyriešenie záhady robilo viac ako 370 vedcov zo 17 krajín pracujúcich v Observatóriu Pierra Augera v Argentíne.

Profesor Alan Watson z univerzity v Leedse, ktorý viedol výskum, povedal, že práca otvorila okno do oblasti blízkeho vesmíru. „Po dokončení observatória a neustálym zbieraním údajov sa môžeme pozerať detailnejším a komplexnejším pohľadom na jednotlivé galaxie,“ povedal. „Naše observatórium poskytuje nový obraz vesmíru založený nie na svetle, ale na kozmickom žiarení.“

Vedci zistili, že super silné kozmické žiarenie neprichádza na Zem zo smerov, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po oblohe. Vyzerá to tak, že lúče žiarenia prichádzajú z oblastí v ktorých sa nachádzajú galaxie obsahujúce veľké čierne diery. Magnetické polia okolo čiernych dier môžu urýchľovať žiarenie, čo by vysvetľovalo ich obrovskú energiu.

„Urobili sme veľký krok k vyriešeniu storočnej záhady,“ povedal James Cronin z Chicagskej univerzity, ktorý v roku 1992 s prof. Watsonom zakladal observatórium Peirra Augera. „Začíname rozumieť násilnému procesu, ktorý sa deje v susedných galaxiách.“ Víťaz Nobelovej ceny povedal, že ďalšie pozorovania dajú lepšie informácie o pôvode týchto častíc a o spôsobe ich urýchlenia. „Môžme sa tak naučiť viac o čiernych dierach a ich úlohe pri vývoji vesmíru,“ dodal.

Observatórium má 24 teleskopov a 1600 detektorov. Je navrhnuté tak, aby zachytilo miliardu druhotných častíc pre dopade častíc kozmického žiarenia na Zem.

Kozmické lúče sa skladajú z rýchlo sa pohybujúcich subatomických častíc a jadier pochádzajúcich z vesmíru, ktoré narážajú do atmosféry.

Formy s nižšou energiou vznikajú v rôznych zdrojoch, napríklad na Slnku, iných hviezdach a na vybuchujúcich hviezdach.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,88
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.