ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Syntetická molekula prinúti rakovinové bunky spáchať samovraždu

13.11.2007 13:36:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2514x

Výskumníci z Lekárskeho inštitútu Howarda Hughesa vyvinuli malú molekulu, ktorá mení signál v niektorých rakovinových bunkách tak, že dochádza k ich samozničeniu. Molekula napodobňuje aktivitu bielkovín typu SMAC (second mitochondria-derived activator of caspases), ktoré tiež zabezpečujú samozničenie niektorých typov rakovinových buniek.

 

Vedci tvrdia, že ich zistenia predpokladajú využitie zložiek podobných SMAC bielkovinám ako spôsob liečby rakoviny pľúc a iných druhov zákernej choroby. Terapia by mohla byť menej toxická a nebezpečná pre zdravé bunky ako látky, ktoré sa pri liečbe používajú dnes.

Bunky, ktoré majú chybu, alebo sa počas svojho rastu a vývinu stanú nepotrebné, sú prinútené spáchať samovraždu pomocou vyváženého procesu známeho ako apoptóza, programovaná bunková smrť. Proteíny typu SMAC sú časťou mechanizmu programovanej bunkovej smrti. Keď je mechanizmus v činnosti, mitochondrie produkujú bielkoviny, ktoré aktivujú proces zničenia nepotrebných alebo abnormálnych buniek. Rakovinové bunky dokážu tomuto mechanizmu odolať.

Výskumníci vytvorili malú molekulu podobnú proteínom SMAC, ktorá dokáže preniknúť do bunky a spôsobiť apoptózu. Tieto mimetické molekuly nepotrebovali signály z mitochondrií.

Vedci skúmali vplyv umelých molekúl na bunky v pľúcach nakazené rakovinou. Ak tieto bunky preniesli do tela myší, pomocou syntetickej molekuly dokázali potlačiť vznik nádorov, v niektorých prípadoch dokonca rakovinové bunky úplne zmizli.

Štúdia tiež odhalila, že niektoré citlivé skupiny buniek si vytvárajú svoje vlastné TNFα (Tumor necrosis factor-alpha), takže sú predurčené na apoptózu. Paradoxom je, že TNFα signál je tiež časťou mechanizmu, ktorý dáva bunkám signál na prežitie a ponúka im možnosť rastu.

Vedci si dlho mysleli, že niektoré z rakovinotvorných buniek môžu nejakým spôsobom ovplyvniť svoju apoptózu. Výskum ukázal ako a prečo to robia. Pomocou umelých molekúl dokážu vedci tento proces znova zvrátiť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.