Colossus bude znova v akcii
15.11.2007 09:09:53 | QBBC News | Počet zobrazení: 2895x
Počítač Colossus, ktorý sa používal naposledy pred 60 rokmi, bude znova pomáhať lúštiť kódy v Bletchley Parku.
Stroj zo svojho odpočinku zobudil koniec projektu, ktorý sa snaží o prebudovanie priekopníckeho počítača.
Colossus sa postaví proti modernej počítačovej technológii, ktorá sa tiež pokúsi o rozlúštenie zašifrovaných správ.
Colossus je známy ako jeden z prvých moderných číslicových počítačov a bol vyvinutý na čítanie správ posielaných nemeckými veliteľmi v posledných rokoch 2. svetovej vojny. Bol jedným z prvých programovateľných počítačov, mal viac ako 2000 ovládacích prvkov a veľkosťou pripomínal malý kamión.
Obnovený stroj využijú vedci na lámanie šifier rádiových správ vysielaných rádioamatérmi z Padebornu v Nemecku, ktoré budú zakódované strojom Lorenz SZ42, ktorý sa používal vrchnými nemeckými veliteľmi v čase vojny.
Tony Sale, ktorý viedol 14-ročný projekt prestavby počítača Colossus, povedal, že nie je isté, či je v lámaní šifier rýchlejšia vojnová technológia alebo moderný počítač.
„Virtuálnemu stroju Colossum, ktorý beží na modernom počítači, trvá rozbitie šifier približne rovnaký čas ako pôvodnému počítaču,“ povedal.
Stroj bol taký rýchly, pretože mal špecifický procesor určený výhradne na riešenie šifier, na rozdiel od súčasných procesorov určených na množstvo operácií.
Prestavba stroja trvala tak dlho, pretože všetkých 10 počítačov Colossus bolo po vojne zničených v snahe o ukrytie ich tajomstva. Keď Tony Sale začal s prestavbou, všetko čo mal bolo len pár fotografií stroja.
V dobe svojho rozkvetu dokázal stroj rozlúštiť správu za hodiny, čo získavalo dostatok času pri odhaľovaní nemeckých bojových plánov.
„Bol extrémne dôležitý pri plánovaní dňa D,“ povedal Sale. „Odhalil pohyb jednotiek, stav zásob, stav munície a počet mŕtvych vojakov, čo boli životne dôležité informácie počas celej druhej časti svetovej vojny.“ Podľa neho pomohol stroj skrátiť vojnu o minimálne 18 mesiacov.
Dešífrátorský súboj má byť začiatkom kampane získavania finančných prostriedkov pre vznikajúce britské Národné múzeum výpočtovej techniky.
Colossus má miesto v histórii nielen kvôli technike použitej pri jeho konštrukcii. Mnohí z jeho tvorcov, najmä Tommy Flowers a Tommy Kilburn, spravili prácu, ktorá priamo viedla k dnešným počítačom.
Múzeum potrebuje vyzbierať aspoň 6 miliónov libier na záchranu zozbieraných historických počítačov.