Čo určuje farbu oblohy pri východe a západe slnka?
15.11.2007 09:47:34 | QScience Daily | Počet zobrazení: 4004x
Farby západu slnka sú podľa profesora meteorológie na Wisconsinskej univerzite Stevena Ackermana výsledkom javu nazývaného rozptyl(angl. scattering). Molekuly a malé častice v atmosfére menia smer slnečných lúčov, čím spôsobujú ich rozptýlenie.
Rozptyl ovplyvňuje farbu svetla, ktoré vidíme na oblohe, ale detaily sú určené vlnovou dĺžkou svetla a veľkosťou častice v atmosfére. Modrá a fialová farba s krátkou vlnovou dĺžkou sú rozptyľované molekulami vo vzduchu častejšie ako iné farby spektra. Aj preto za jasného dňa dopadá do nášho oka modré a fialové svetlo zo všetkých smerov. A pretože ľudské oko dobre nevidí fialové svetlo, obloha sa nám zdá modrá.
Rozptyl tiež vysvetľuje farbu východu a západu slnka. Ackerman hovorí: „Pretože je slnko nízko nad horizontom, slnečné svetlo prechádza väčším množstvom vzduchu ako v priebehu dňa, keď je vyššie na oblohe. Viac atmosféry znamená viac molekúl, ktoré rozptyľujú fialové a modré svetlo preč od vašich očí. Ak je vzdialenosť dostatočne veľká, všetko fialové a modré svetlo z vášho pohľadu vymizne. Ostatné farby si však cestu do vášho oka nájdu. Preto je západ slnka často žltý, oranžový a červený.“
A pretože červená farba má najväčšiu vlnovú dĺžku z viditeľného svetla, slnko je červené, keď je na obzore, kde extrémne dlhá vzdialenosť v atmosfére odblokuje všetky ostatné farby spektra.