Čím je spôsobené oneskorenie jesenného sfarbenia listov?
19.11.2007 13:25:17 | QScience Daily | Počet zobrazení: 5052x
Oneskorenie jesenného zafarbenia listov na stromoch a ich padania je spôsobené zvyšujúcimi sa hladinami CO2 v atmosfére a nie zvyšujúcimi sa globálnymi teplotami. Vyplýva to z výskumu vedcov zo Southamptonskej univerzity.
V posledných rokoch sa farba listov na jeseň menila vždy neskôr, kým na jar sa nové listy objavovali skôr ako obyčajne. Za posledných 30 rokov sa posunul proces jesenného starnutia listov o 1,3 – 1,8 dňa za desaťročie. Doteraz si to vedci vysvetľovali globálnym otepľovaním, mysleli si, že narastajúce teploty predlžujú jeseň a jar.
Napriek tomu, že medzi zvýšenou globálnou teplotou a skorším jarným rastom listov je silná korelácia, korelácia medzi jesenným sfarbením listov a teplotnými trendmi v Európe je slabá.
Za posledných 30 rokov pozorovania posúvania zafarbovania listov sa množstvo oxidu uhličitého v atmosfére zvýšilo o 13,5%. Experimentálne štúdie ukázali, že atmosférický oxid uhličitý ovplyvňuje fyziológiu a množstvo funkcií rastlín.
Vedci zo Southamptonskej univerzity vykonali dva rozsiahle experimenty v lesnom ekosystéme, kde vystavili dve vzorky topoľov okolitej a zvýšenej hladine CO2 a skúmali ich od zasadenia po dospelosť. Zvýšená koncentrácia bola na úrovni 550 častíc na milión a predstavovala predpokladanú koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére v roku 2050. Zmeny pozorovali vedci v korunách stromov pomocou diaľkového prieskumu Zeme.
Stromy, ktoré boli vystavené zvýšenej hladine CO2 si svoje listy udržali dlhšie a zaznamenali menší úbytok chlorofylu, čo vyústilo do zelenšej jesennej koruny.
Profesorka Gail Taylorová to vysvetľuje: „Výsledky ukázali, že oneskorenie jesenného zafarbovania listov bude so zvyšujúcou sa hladinou CO2 v atmosfére stále väčšie nezávisle od zvyšujúcich sa teplôt.
Fotosyntéza a zelenosť listov so zvýšeným množstvom CO2 pretrvávajú dlhšie. Je to vďaka tomu, že atmosféra dovoľuje stromov vytvárať na uhlík bohaté zložky, ktoré predlžujú život listov. Tieto zložky môžu mať pozitívny vplyv na rovnováhu uhlíka ale môžu mať aj negatívny vplyv na kontrolu obdobia vegetatívneho pokoja.
Ak si stromy udržia listy dlhšie, pokračuje fotosyntéza, ale strom musí niekedy aj oddychovať a ak sa tak nestane, strom je viac ohrozený mrazom a ďalším vplyvom počasia. Kľúčová otázka je, či máme vyberať stromy, ktoré sú schopné lepšie sa prispôsobiť zvýšenej hladine CO2, alebo používať aj naďalej lokálne semená ako je to teraz.“
Štúdia je aj prvým krokom v skúmaní genetických zmien v topoľoch, ktoré majú viesť k lepšiemu prispôsobeniu stromu na zvýšenú hladinu CO2. Pomocou mikroskopických polí cDNA preskúmali vedci viac ako 20 000 génov a identifikovali skupinku, ktorá sa pri oneskorenom zafarbovaní listov aktivuje.