ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový model simulujúci rast lesa

23.11.2007 11:15:48 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2948x

Skupina softvérových inžinierov z Madridskej univerzity vyvinula v spolupráci s lesnými inžiniermi z univerzity v Córdobe simulátor, ktorý modeluje vývoj lesa. Nástroj nazvaný Vorest, je pomôckou pre lesných inžinierov a krásnym príkladom aplikácie počítačovej geometrie na problémy reálneho sveta

 

Vývoj lesa závisí hlavne od množstva priestoru, ktorý majú stromy na zemi aj vo vzduchu. Stromy medzi sebou súperia o ovládnutie priestoru, ktorý potrebujú na svoj vývin a to približuje tieto biologické systémy priamo k Voronoiovým diagramom. Voronoiov diagram predstavuje rozdelenie priestoru ako výsledok expanzie plôch v diagrame.

Používatelia systému Vorest si môžu overiť aký vplyv má priestor pridelený každému stromu na vývoj celého lesa. Zahŕňa to dynamiku transferu priestoru medzi susediacimi stromami, ktorá súvisí s ich stratégiou rastu a výsledky v rovine rastu stromov a ich úmrtnosti. Simulačný proces systému Vorest je založený na fakte, že každý strom obklopuje oblasť rôznej veľkosti, ktorá ho ovplyvňuje a určuje spôsob jeho ďalšieho rastu.

Vorest automaticky počíta veľkosť oblastí, ktoré ovplyvňujú rast, ale ponúka používateľovi aj možnosť rozhodnúť sa pre spôsob simulácie rastu na základe veľkosti a tvaru tejto oblasti. Výstupom simulácie sú dve kľúčové triedy vizuálnych informácií.

Prvou je reprezentácia lesa ako Voronoiovho diagramu modelujúca vplyv okolia na každý zo strom zahrnutých v programe v každom stupni ich rastu. Druhou je generovanie viac-menej detailnej reprezentácie reálneho vzhľadu stromov v ich prirodzenom prostredí. Aplikácia potom dokáže vytvoriť 3D model reálneho vzhľadu lesa.

Používatelia môžu upravovať túto scénu pridávaním textúr, alebo konfiguráciou celej reprezentácie. Aplikácia má priamočiare a jednoduché používateľské rozhranie a používatelia nepotrebujú na jej ovládanie príliš veľa počítačových zručností.

Modely simulácie a rastu lesa veľmi pomáhajú lesníkom. Model dokáže popísať dynamiku rastu lesa dostatočne presne pre potreby lesných inžinierov. Dynamika zahŕňa všetky zmeny v procese rastu stromov aj celého lesa. Existuje viacero modelov lesa, systém Vorest sa zameriava na modelovanie života každého stromu.

Najčastejšie sa modely využívajú na predpovedanie množstva stavebného dreva alebo iných lesných produktov (šušky, korok, ...) a na simuláciu viacerých alternatív manažmentu lesa s ohľadom na robenie rozhodnutí. Modely pomáhajú predpovedať, dlhotrvajúce vplyvy politiky manažmentu na budúcnosť lesa a tiež vplyv iných zásahov do lesného ekosystému.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,12
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.