ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Inteligentný softvér pomáha vytvárať perfektnú robotickú ruku

3.12.2007 13:24:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2460x

Vedci v Portsmouthe a v Šanghaji pracujú na inteligentom softvéri, ktorí ich priblíži o krok ďalej k vytvoreniu perfektnej robotickej ruky. Pomocou umelej inteligencie vytvárajú program, ktorý sa naučí a skopíruje pohyby ľudskej ruky.

 

Dúfajú, že sa im podarí replikovať ľudské pohyby pomocou robotického zariadenia, ktoré dokáže vykonávať zručné pohyby, ktoré dnes nespraví nič len ľudská ruka.

Technológia má potenciál byť revolúciou vo výrobnom priemysle a medicíne a vedci dúfajú, že ju bude možné v budúcnosti použiť na vytvorenie perfektnej umelej končatiny.

„Robotická ruka, ktorá dokáže vykonávať úlohy so šikovnosťou porovnateľnou s ľudskou rukou, je jedným zo ´svätých grálov´ vedy,“ povedal Honghai Liu, ktorý prednáša umelú inteligenciu na portsmouthskej univerzite. Jeho inštitút sa špecializuje na umelú inteligenciu, zvlášť na robotiku, spracovanie obrazu a inteligentnú analýzu údajov.

Povedal: „Rozprávame o dokonalej kontrole nad robotickým zariadením. Nič, čo dnes existuje, sa k tomu ani nepriblížilo.“

Liu použil pri výskume „kyberrukavicu“ pokrytú senzormi na zachytenie pohybov ľudskej ruky. Pohyby boli zachytené aj na film pomocou ôsmich CCD kamier s vysokým rozlíšením a infračerveným osvetlením a presnosťou meranie len niekoľko milimetrov.

Profesor Xiangyang Zhu z Inštitútu robotiky na šanghajskej univerzite Jiao Tonga, ktorý je známy ako jeden z najvplyvnejších výskumných inštitútov robotiky na svete, povedal, že partnerstvo dvoch výskumných organizácií posilní prepojenie techník umelej inteligencie a robotiky a otvorí cestu pre novú kapitolu v histórii robotiky.

„Ľudia sa pohybujú veľmi efektívne v sústavne plynúcich pohyboch. Tieto pohyby sa vycibrili na hranicu dokonalosti za množstvo rokov evolúcie a všetci sa ich učíme od útleho detstva. Pokroky vo vede znamenajú, že roboty tieto pohyby naučíme rovnakým spôsobom.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.