ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Virtuálna továreň na stole

15.12.2007 12:05:46 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2356x

Mnoho priemyselných procesov v sebe zahŕňa reakcie na miestach, ktoré sa priamo nedajú pozorovať. Nová dotyková obrazovka na povrchu stola dovoľuje sledovať priebeh skrytých postupností udalostí počas procesu. Ovláda sa intuitívne pomocou kombinácií prstov a ich pohybovaním.

 

Zástup ľudí je zomknutý okolo jedného stola s podsvieteným povrchom, na ktorom sa zobrazujú obrázky cesty cez potrubia a prístroje v továrni. Používateľ môže dotykom vybrať jednotlivé komponenty. Objekty môže otáčať pohybom prsta, rovnakým pohybom spomalí zobrazovanie procesu. Používateľ dokáže obraz tiež priblížiť.

Zariadenie Multi-Touch Table je konkrétnou virtuálnou replikáciou procesu, ktorý by za normálnych okolností ostal skrytý v sieti potrubí. Veľký stôl vyvinuli výskumníci z Frauenhoferovho inštitútu počítačovej grafiky v Darmstadte v Nemecku.

„Stôl sa už využíva aj v praxi, dovoľuje sledovať zákazníkom proces výroby plastu,“ povedal projektový manažér Michael Zöllner.

Ako dotyková obrazovka funguje? Infračervené LED diódy emitujú svetlo na povrch z materiálu Plexiglas®, v horizontálnom uhle. Toto svetlo sa vo vnútri úplne odráža od akrylovej vrstvy, ktorá nedovolí uniknúť ani jeho najmenšiemu zlomku. Prst položený na povrch mení jej odrazové vlastnosti čím k úniku svetla dochádza. Toto unikajúce svetlo zachytáva infračervené kamera umiestnená pod stolom. Naprik tomu, že stôl vychádza z klasických princípov, jeho tvorcovia musia ešte vyriešiť množstvo problémov.

„Povrch akrylových vrstiev je príliš hladký na to, aby rozoznal presné pohyby prstov. Navrhovali sme riešenie aplikovaním špeciálneho poťahu,“ povedal Zöllner. Ďalším problematickým aspektom bolo zobrazovanie obrazu. „Na získanie veľkého, jasného a nerozmazaného obrazu je potrebné, aby bola optická cesta pomerene dlhá – niečo, čo je veľmi ťažko dosiahnuť, ak sa pod displejom nachádza stôl. Musíme zmeniť optickú cestu pomocou zrkadiel a tak ju skrátiť,“ vysvetľuje vedec.

Používateľské rozhranie zariadenia je navrhnuté tak, aby bolo intuitívne a jednoduché. Nikto predsa pri stretnutí so zákazníkmi alebo návšteve múze nechce vykonávať pri ovládaní zložitú postupnosť úkonov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.