Google začína so znalostným projektom

15.12.2007 23:55:48 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2436x

Google odštartoval projekt, ktorého cieľom je vytvoriť autoritatívne miesto uloženia informácií o každej téme.

 

Vyhľadávací gigant už začal pozívať expertov z rôznych oblastí aby písali o svojom odbore. Google vyhlásil, že nebude editorom projektu, poskytne len nástroje a technológie pre stránky.

Mnoho expertov vidí tento počin ako útok na veľmi používanú verejnú encyklopédiu Wikipedia.

Napriek tomu, že Google poskytuje informácie v najprístupnejšej forme a pomocou techník vyhľadávania sa ich snaží čo najviac priblížiť potrebám používateľov, niektoré informácie nie sú podľa Udiho Manbera, jedného z vedúcich návrhárov spoločnosti, „dobre organizované a nie je ich ľahké objaviť.“

Google dúfa, že sa im niektoré z týchto informácií podarí lepšie usporiadať s pomocou odborníkov, ktorý budú písať o svojej profesii. Systém sa bude sústreďovať okolo autorizovaných článkov vytvorených pomocou nástroja, ktorý Google nazval „knol“ a ktorý dokáže vytvárať webové stránky so špecifickými znakmi označujúcimi autorizáciu stránok.

Pán Manber napísal: „Knol by malo byť k téme niečo, čo by si chcel používateľ zaujímajúci sa o danú tému prečítať ako prvé.“

Tieto stránky budú môcť čitatelia ohodnotiť aby posúdili ich použiteľnosť. Niektoré nástroje systému budú umožňovať pridanie vlastnej pripomienky k článku každým používateľom. Tržba z reklám sa bude rozdeľovať medzi Google a autora stránky.

Odborník na trhovú ekonomiku Nicholas Carr vidí celý projekt ako vytváranie konkurencie Wikipedii a snahu o posunutie odkazov na jej podstránky do nižších miest vo výsledkoch vyhľadávania.

originál článku