ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stúpanie hladiny morí je rýchlejšie ako predpovede

17.12.2007 18:55:16 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2626x

Hladina svetových morí stúpa v tomto storočí dvakrát rýchlejšie ako predpokladali klimatológovia z OSN.

 

Medzivládny panel o klimatickej zmene stanovuje maximálny nárast hladiny morí v tomto storočí o 81 cm. Výskumníci ale tvrdia, že maximum by mohlo byť približne dvojnásobné: 163 cm.

Vychádzajú zo situácie pred viac ako 100 000 rokmi, kedy bola Zem naposledy tak teplá ako dnes.

Vedci v najnovšom článku publikovanom v časopise Nature Geoscience vychádzajú z množstva predchádzajúcich štúdií, ktoré zhodne tvrdia, že odhady stúpania morskej hladiny môžu byť veľmi konzervatívne.

Stúpanie hladiny morí je jedným z hlavných dopadov zmien globálnej klímy. Spôsobujú ju najmä rozširovanie morí vďaka ich otepľovaniu a roztápanie ľadu na súši.

Vedci pri odhadovaní rýchlosti stúpania hladiny porovnávali súčasnú situáciu s interglaciálnym obdobím, ktoré trvalo pred 124 000 až 119 000 rokmi a planéta bola vtedy ešte teplejšia ako dnes vďaka inému postaveniu jej obežnej dráhy vzhľadom na Slnko. Bolo to naposledy, kedy bola hladina morí približne 6 m vyššia ako dnes, pretože sa topili ľadové dosky Grónska a Antarktídy.

Vedci tvrdia, že ich štúdia je ucelenou dokumentáciou rýchleho stúpania morskej hladiny v tej dobe.

„Doteraz neexistovali údaje, ktoré by úplne dokumentovali nárast hladiny nad súčasné hodnoty,“ povedal vedúci výskumného tímu Eelco Rohling z Britského národného oceánografického centra.

Rohling a jeho kolegovia zistili, že počas interglaciálnej doby stúpla hladina o 1,6 metra každých sto rokov. Grónsko bolo vtedy o 3 až 5°C teplejšie ako dnes: Takúto teplotu Grónsko znova dosiahne o 50 až 100 rokov.

Súčasné modely aktivity ľadových plátov nepredpokladajú takú veľkú zmenu. Nezahŕňajú ale v sebe množstvo dyxnamických procesov, ktoré už dnes pozorujú glaciológovia.

Minulý rok zistili vedci v inej štúdii, že predpovede stúpania hladiny morí môžu byť podhodnotené a podceňujú vplyv ľuďmi spôsobenej zmeny klímy na svetové oceány.

Stefan Rahmstorf a jeho kolegovia z Inštitútu pre výskum vplyvu klímy v Potsdame v Nemecku skúmali globálnu strednú hodnotu teploty povrchu vo vzťahu k výške hladiny morí a zistili, že hladina morí môže stúpať o 59% rýchlejšie oproti súčasným predpovediam.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,36
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.