Superpočítače majú nové vysvetlenie Tunguskej katastrofy

20.12.2007 12:48:55 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 46281x

Rozsiahle zničenie lesa v Tunguske na Sibíri pred storočím mohlo byť podľa simulácií superpočítačov zo Sandia National Laboratories v USA spôsobené výbuchom asteroidu veľkého len zlomok toho, čo v minulosti odhadovali vedci.

 

„Asteroid, ktorý spôsobil rozsiahle škody bol oveľa menší ako sme predpokladali,“ hovorí hlavný vyšetrovateľ spoločnosti Sandia Mark Moslough o udalosti, ktorá sa stala 30.6.1908. „To, že takúto škodu dokáže spôsobiť aj malý objekt, je znamením, že sa musíme zaujímať aj o malé asteroidy.

Ani vďaka ich menším rozmerom nie sú podobné kolízia nepravdepodobné, ako sme si mysleli.“ Pretože malé asteroidy sa k Zemi približujú častejšie ako veľké, hovorí: „Mali by sme sa viac snažiť získavať inoformácie aj o malých asteroidoch.“ Nová simulácia, ktorej výsledky sa veľmi približujú k známym faktom katastrofy ako predchádzajúce modely, ukázala, že stred hmoty asteroidu, ktorý vybuchne nad povrchom sa blíži k povrchu rýchlosťou väčšou než rýchlosť zvuku. Získava formu horúceho prúdu šíriacich sa plynov nazývaného „ohnivá guľa“ alebo bolid. To spôsobuje silnejšie vlny výbuchu a pulzy termálnej radiácie na povrchu, ktoré sú limitované výškou, v ktorej začal výbuch. „Naše chápanie bolo zjednodušené,“ tvrdí Poslough. „Už nemusíme robiť zjednodušené závery, pretože súčasné počítače nám dovoľujú simulovať celú situáciu s vysokým rozlíšením a v priestore. Všetko je jasnejšie ak sa na udalosti pozriete s modernými a presnejšími nástrojmi.“

Nová interpretácia tiež počíta s faktom, že prúdenie vetra bolo zosilňované za okrajovou líniou, kde padali stromy a že les nebol podľa lesníkov v čase výbuchu zdravý. Predchádzajúce vedecké odhady teda zveličovali veľkosť devastácie, pretože nezhŕňali topografické a ekologické faktory. „Poškodenie krajiny bolo v skutočnosti menšie ako predpovedali odhady,“ tvrdí Boslough. „Spôsobil ho ale oveľa menší asteroid. Nie je to však dôvod na radosť. Vo vesmíre je oveľa viac malých asteroidov ako tých veľkých.“ Boslough a kolegovia sa stali slávni pred viac ako desaťročím, keď presne predpovedali, že ohnivá guľa, ktorá vznikla kolíziou kométy Shoemaker-Levy 9 s Jupiterom sa bude dať pozorovať zo Zeme. Simulácie ukazujú, že hmota prichádzajúceho asteroidu je stláčaná narastajúcim odporom atmosféry našej planéty. Čím preniká hlbšie, tým je atmosféra odolnejšia a tento múr spôsobí explóziu, ktorá predchádza šíreniu horúceho plynu.

Vďaka energii, ktorá sprevádza pád ohnivej gule si vedci mysleli, že katastrofu spôsobil výbuch hmoty s hmotnosťou 10 až 20 megaton. Ukázalo sa, že asteroid mal skôr hmotnosť 3 až 5 megaton. Fyzická veľkosť asteroidu podľa Boslougha závisí na rýchlosti a tom, či mal asteroid póry alebo nie, či bol ľadový alebo neobsahoval vodu a od iných charakteristík materiálu. Vedci dnes dokážu pomocou najnovších prístrojov vypočítať následky dopadu asteroidu akejkoľvek veľkosti na ktorékoľvek miesto na Zemi.

originál článku