ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvý krok k vzniku slnečnej sústavy datovaný

21.12.2007 12:13:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2108x

Vedci z UC Davis datovali prvý krok formácie slnečnej sústavy, keď splynul medzihviezdny prach do veľkého množstva skál, do času pred 4, 568 miliardami rokov s rozmedzím 2,08 milióna rokov.

 

Vedci určili čas analýzou typu meteoritu nazývaného uhlíkatý chondrit, ktorý je najstarším materiálom zachovaným z čias vzniku slnečnej sústavy.

Fyzika a načasovanie prvej etapy formácie planét sú pre vedcov nie celkom známe. Preto môže určenie časových obmedzení pomôcť fyzikálnym modelom vysvetľujúcim toto obdobie.

V druhej etape sa hmoty skál veľkosti pohorí spájali a rýchlo narástli do 20 planét veľkosti Marsu a v tretej, poslednej, etape narážali tieto malé planéty do seba v sérii kolízií, z ktorých vznikli planéty ako ich poznáme dnes. Dátumy týchto etáp sú pomerne presne určené.

Uhlíkaté chondrity sú vytvorené z guľôčok silice a zrniek kovov uložených v čiernej živnej hmote medzihviezdneho prachu bohatej na organické látky. Hmota je relatívne bohatá na mangán, a guľôčky sú bohaté na chróm. Sledovaním množstva meteoritov zozbieraných na našej planéte zistili vedci priamu súvislosť medzi pomerom množstva mangánu a chrómu, množstvom živnej pôdy v meteoritoch a množstvom chrómu-53.

Tieto meteority sú podľa vedcov kozmické sedimenty. Pomocou merania množstva chrómu-53 v meteoritoch mohli vedci určiť pôvodné množstvo rádioaktívneho izotopu mangán-53, čo im dalo informáciu o veku kameňa. Porovnali množstvo mangánu-53 s mladšími, vyvretými meteoritmi so známym vekom nazývanými angrity.

Vedci odhadli čas vzniku uhlíkatých chondritov na dobu pred približne 4,568 miliardami rokov, ktorá začínala 910 000 rokov skôr a končila 1 170 000 rokov neskôr.

„Zachytili sme moment v histórii, kedy sa častice tohto materiálu spojili do celku,“ vyjadrili sa výskumníci.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,51
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.