ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tajomstvo evolúcie škótskych oviec

21.1.2008 11:41:58 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 7986x

Vedci z univerzity v Sheffielde objavili ako súčasť medzinárodného tímu tajomstvo, prečo tmavé ovce na škótskom ostrove záhadne vymierajú a zdá sa, že ich riešenie zjavne odporuje Darwinovej evolučnej teórii.

 

Jacob Gratten a Jon Slate z oddelenia vied o rastlinách a zvieratách viedli tím vedcov, ktorý zistil, že gén zodpovedný za tmavé sfarbenie oviec je prepojený s inými génmi v tele oviec, ktoré znižujú kondíciu oviec.

Vedci sledovali zafarbenie voľne žijúcich Soayských oviec na ostrove Hirta v súostroví St. Kilda. Na Hirte majú asi tri štvrtiny oviec tmavé sfarbenie, zvyšok je svetlých. Napriek faktu, že tmavé ovce sú väčšie, čo je zvyčajne znakom reprodukčného úspechu, frekvencia bledo sfarbených oviec sa za posledných 20 rokov zvýšila.

Darwinova teória by predpovedala, že vďaka tomu, že tmavé ovce sú zdatnejšie, bude sa im dariť lepšie ako svetlejším a nakoniec zostanú na svete len tmavé ovce. Výskum ukázal, že proces evolúcie prirodzeným výberom medzi Soayskými ovcami nie ja taký zjavný a v skutočnosti je omnoho zložitejší.

Dr. Gratten a kolegovia použili štatistický genetický prístup podobný tomu, ktorý sa používa v lekárskej genetike pri snahe o zmapovanie génov ľudskej choroby, napríklad srdcových chorôb alebo cukrovky. Zistili, že znak tmavého sfarbenia ovce zvyčajne dedia aj so skupinou génov, ktoré zväčšujú veľkosť ale znižujú úspech reprodukcie. Znak bledého sfarbenia je naopak spojený so skupinou génov, ktoré znižujú veľkosť ale zvyšujú úspech reprodukcie.

Objav znamená, že ovce s jednou kópiou tmavého génu a jednou kópiou svetlého génu sú pomerne veľké a tiež majú pomerne veľký úspech rozmnožovania. Ovce s dvomi kópiami tmavého génu sú síce veľké, ale nedosahujú až taký úspech pri rozmnožovaní. Ovce s dvomi kópiami bledého génu sú síce malé, ale úspešne sa rozmnožujú. Znamená to teda, že z hľadiska genetiky existujú dva druhy tmavých oviec, hoci navonok sú úplne identické.

Vedci pri výskume vychádzali z 20-ročných údajov. Dr. Gratten povedal: „Cieľom štúdie bolo lepšie pochopiť evolúciu prirodzeným výberom. Výskum pomenoval dôležitý problém evolučnej biológie. Ukázal, že predpovedať evolučnú reakciu na výber je ťažké bez znalosti previazanosti skupín génov. Tiež ukázal, že pochopenie vnútorných genetických väzieb súvisiacich s vonkajším viditeľným znakom je veľmi dôležité pre porozumenie evolúcii.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.