ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Objavili nového cicavca

1.2.2008 16:17:50 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4119x

V horách v Tanzánii objavili nový druh cicavca.

 

Bizarné stvorenie, ktoré pomenovali Rhynochocyon udzungwensis je typom tenkonožcov (bercounov). Zviera veľkosti mačky vyzerá ako kríženec medzi miniatúrnou antilopou a malým mravčiarom.

Má šedú tvár, dlhý, ohybný rypák, objemné jantárovo sfarbené telo, tmavočierny zadok a stojí na vytiahnutých nohách.

„Je to jeden z najúžasnejších objavov v mojej kariére,“ povedal Galen Rathbun z Kalifornskej akadémie vied, ktorý pomáhal potvrdiť spolu s medzinárodným vedeckým tímom, že v prípade objavu ide skutočne o nový druh.

Napriek svojmu menu nie je, rovnako ako 15 ďalších druhov bercounov, príbuzný piskorov žijúcich u nás. „Bércouni žijú len v Afrike. Pôvodne boli označované za piskory, pretože sa veľmi podobajú na piskory žijúce v Európe a Amerike.“ V skutočnosti je oveľa viac prepojený so skupinou afrických cicavcov, do ktorej patria slony, morské kravy, mravčiare a damany. Spoločného predka mali pred 100 miliónmi rokov.

Nový druh zachytili fotoaparátom už v roku 2005. Dr. Rathbun povedal: „Povedal som si, že to vyzerá zvláštne. Nemôžete však niečo nové popísať len na základe fotografií, takže v marci 2006 sme sa vrátili a zozbierali vzorky.“

Rathbun si veľmi skoro začal uvedomovať, že ide o nový druh. „Bercouny môžeme rozlíšiť podľa zafarbenia, preto ak nájdete farbu, ktorá sa na žiaden druh nepodobá, viete takmer s istotou, že ste našli niečo nové. Tento živočích so svojou šedou tvárou a čiernym zadkom bol úplne odlišný.“

Nový druh je tiež väčší, váži približne 700 g a meria 30 cm. Používa svoj dlhý a ohybný nos a jazyk na zbieranie hmyzu, hlavne termitov a je aktívny najmä cez deň.

Správa sa podobne ako iné príbuzné druhy. Vedci chcú zistiť v rámci Ďalšieho výskumu druhu, koľko jedincov existuje a kde všade sa vyskytujú. Rovnako ich tiež zaujímajú ako blízko pri sebe tieto zvieratá žijú.

V horách Tanzánie sa už našlo množstvo nových druhov živočíchov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.