ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Doktori čoskoro pocítia orgány cez displej

15.2.2008 11:56:14 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2190x

Pomocou počítačovej analýzy obrazu, budú v budúcnosti rádiológovia schopní cítiť obraz s pomocou trojrozmernej myši. Vedci z univerzity v Uppsale vo Švédsku pracujú na projekte vývoja novej technológie, ktoré uľahčí diagnózu a plánovanie liečby chorôb ako napríklad rakovina.

 

Analýza obrazu počítačom by sa dala použiť na určenie veľkosti orgánov ako pečeň alebo na konštrukciu trojrozmerných modelov orgánov pri plánovanej operácií alebo ožarovaní. Kvalita snímok je často veľmi rozdielna a človek vyzerá z vnútra vždy inak, preto je veľmi ťažké nájsť relevantné informácie zo záberov plne automaticky.

Preto sa bežne používajú interaktívne metódy, v ktorých doktori sami označia oblasti záujmu na obrázkoch a potom nechajú počítač dokončiť prácu založenú na tomto upresnení.

Erik Vidholm z Centra pre analýzu obrazu v Uppsale sa so svojimi kolegami podieľa na vývoji interaktívnych metód, kde sú myš a klávesnica nahradené trojdimenzionálnou myšou podobnou peru, ktorá umožňuje používateľovi cítiť virtuálne orgány. Nazýva sa to haptika. Počítačové modely sa prispôsobia snímkam orgánov a doktori ich vedia použiť na určenie objemu orgánu, alebo napríklad na vypočítanie zmien v tvare a polohe.

„Aby sme získali väčší cit pre hĺbku v obraze, používame stereo grafiku. Modely z počítača sa záberom prispôsobujú čiastočne automaticky na základe obsahu obrázku a čiastočne s prispením používateľa používajúceho haptické pero,“ vysvetľuje.

Vidholm tiež vyvinul metódu pre vizualizáciu množstva obrázkov s pomocou moderných grafických kariet. Technológiu použili pri vývoji spoľahlivejších metód diagnostiky rakoviny prsníka.

Väčšinu z metód vedci zozbierali a zverejnili v softvérovom balíku, ktorý sa dá voľne stiahnuť z internetu. Zámerom je, aby výsledky ich výskumu mohli pri svojej práci využiť aj iní vedci.

originál článku
softvérový balík interaktívnych metód

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.