ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pamäť kvantového bodu – Zlatý grál počítačov

10.3.2008 13:00:58 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3626x

Pamäť vytvorená z malých ostrovčekov polovodiča, známych ako kvantové body, by mohla vyplniť medzeru v technike ukladania dát a dovoliť uloženie, ktoré je rýchle a dlhotrvajúce. Výskumníci ukázali, že do kvantového bodu dokážu zapísať informáciu za nanosekundu.

 

Stabilné pamäťové čipy, ktoré sú protikladom pevných diskov s pohyblivými časťami, môžu mať dve formy. Počítače používajú ako krátkodobú pamäť rýchlu pamäť s dynamickým prístupom (DRAM). Údaje v nej nezotrvávajú dlho a pamäť treba obnovovať 100-krát za sekundu.

Pamäť flash (angl. blesk) používaná v pamäťových kartách alebo hudobných prehrávačoch, je napriek svojmu názvu odolnou stálou pamäťou. Dokáže uchovať údaje bez obnovovania niekoľko rokov, ale zapisuje ich asi 1000-krát pomalšie ako DRAM.

Nový výskum ukázal, že pamäť založená na kvantových bodoch je najlepším riešením: je to dlhotrvajúca pamäť s rýchlosťou zápisu blížiacou sa k rýchlosti DRAM. Presne a tesne zostavené pole malých ostrovčekov veľkých 15 nanometrov by my mohol uchovať údaje veľkosti jedného terabajtu (1000 GB) na ploche o niečo väčšej ako 6 štvorcových centimetrov.

Dieter Mimberg a kolegovia z Technickej univerzity v Berlíne spolu so spolupracovníkmi z Istanbulskej univerzity predviedli, že je možné zapísať informáciu do kvantového bodu za 6 nanosekúnd.

„Ide o prvý prototyp pamäte založenej na kvantových bodov, ktorá je takmer tak rýchla ako DRAM,“ povedal spoluautor výskumu Andreas Marent.

Vedci dosiahli najrýchlejší čas zápisu s kvantovými bodmi vyrobenými zo zmesi dvoch polovodičov, arzenidu india a arzenidu gália. Podobné body vyrobené z iných materiálov boli tiež rýchle, rýchlosť zápisu bola okolo 14 nanosekúnd.

V pamäti flash sa digitálne nuly a jednotky menia odkláňaním elektrónov na alebo z elektricky izolovanej polovodičovej elektródy. Proces ale musí prekonávať energetickú bariéru. To je veľmi pomalý proces a značne degraduje kvalitu čipu a limituje jeho životnosť.

Kvantové body fungujú podobným spôsobom – uloženie údajov vyžaduje odsunutie elektrónov bodu na inú energetickú hladinu. Pamäť kvantových bodov je ale rýchlejšia a robustnejšia, pretože dokáže využiť elektrické pole na dočasné zníženie energetickej bariéry.

Kvantové body majú potenciál byť ešte rýchlejšie, tvrdí Marent. „Na rozdiel od pamätí DRAM alebo flash je fyzikálna hranica rýchlosti zápisu pri kvantových bodoch v hladine pikosekúnd,“ tvrdí. „To znamená, že prototyp lepšieho zariadenia by mohol byť stokrát rýchlejší ako dnešné DRAM.“

Aimin Song z Manchesterskej univerzity si myslí, že predvedenie rýchlosti zápisu do nového typu pamäte svedčí o tom, že kvantové body „môžu byť pre pamäť užitočnejšie ako sa predpokladalo. Pretože dnes sa ukladajú veľké množstvá údajov, „čas zápisu sa stáva limitujúcim faktorom konvenčných pamätí“, povedal Song.

Zariadenie, ktorý by dokázalo vyplniť medzeru medzi DRAM a pamäťou flash, je „zlatým grálom pamäte“, tvrdí Claes Thelander z Lundovej univerzity vo Švédsku. Myslí si, že napriek tomu, že vedci skúmajú rôzne formy pamäte, kvantové body sú najväčším prísľubom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.