ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dvojtýždňová krv nie je dobrá na transfúzie

20.3.2008 10:10:04 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2474x

Podľa vedeckého výskumu môže byť bežná prax skladovania krvi po dobu viac ako dvoch týždňov osudová pre tisíce pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok týkajúci sa srdca.

 

Lekári z Clevelandskej kliniky v USA zistili, že pacienti, ktorí dostali krv staršiu ako 14 dní zomierajú takmer o 2/3 častejšie ako pacienti, ktorí dostanú novšiu krv.

Prieskum medzi 9000 pacientmi tiež ukázal, že príjemcovia starej krvi sú pod väčším rizikom otravy krvi a zlyhania orgánov. Čo z toho vyplýva? „Krv musí byť označená ako stará skôr ako sú súčasné odporúčania,“ povedala vedúca výskumu Coleen Kochová.

Kochovej tím poznamenal, že priemerný vek krvi pri transfúzii v USA je viac ako dva týždne. Podľa vedcov sú potrebné nové merania, ktoré by mohli predísť neopodstatneným úmrtiam.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že transfúzie zvýšili riziko smrti a vážnych komplikácií. Posledný výskum ukázal, že hlavným faktorom vplývajúcim na riziko je vek krvi.

Na základe predošlých laboratórnych výskumom si Kochová myslí, že po dvoch týždňoch sa v uskladnenej krvi začínajú rozpadať bunky. To zvyšuje riziko upchania ciev a znižuje ich schopnosť prenášať kyslík.

Kochovej tím skúmal lekárske záznamy pacientov, ktorým bolo operované srdce na Clevelandskej klinike v rokoch 1998 až 2006. 2872 pacientov dostalo krv mladšiu ako 14 dní, 3130 pacientov získalo pri transfúzii staršiu krv. V nemocnici zomrelo 2,8% pacientov so starou krvou a 1,7% pacientov, ktorí dostali krv mladšiu ako dva týždne.

Vedci tiež zistili, že počet pacientov, ktorých smrť zastihne do roka po operácii, je tiež o niekoľko percent vyšší, ak dostali staršiu krv.

„Z výskumu vyplýva, že čím dlhšie je krv uskladnená, tým je väčšie riziko komplikácií,“ povedal Peter Weissberg z Britskej nadácie srdca. Tvrdí, že v mnohých prípadoch priniesla pacientom transfúzia viac škody ako úžitku. „Vyplýva z toho, že k transfúzii by malo dôjsť len v prípade, že pacient bez nej neprežije,“ povedal.

Vo Veľkej Británii podstúpi operáciu srdca každoročne 30 000 a v USA približne 100 000 pacientov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,41
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.