ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Viac než pevná zlúčenina schopná uskladniť vodík

3.4.2008 12:28:20 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 4505x

Jedným z kľúčových problémov súvisiacich s vytvorením čistého, efektívneho automobilu poháňaného vodíkom, je otázky palivovej nádrže. Uloženie potrebného množstva čistého vodíka by vyžadovalo buď nepraktický vysoký tlak plynného vodíka, alebo extrémne nízku teplotu vodíka tekutého. V novom výskume ukázali americkí vedci, že nová skupina materiálov by umožnila vytvorenie praktickej palivovej nádrže nesúcej vodík.

 

Výskumný tím z Národného úradu pre technologické štandardy a Univerzity v Marylande študoval kovoorganické sústavy (metal-organic framework, ďalej MOF). Ide o jednu z niekoľkých tried materiálov, ktoré dokážu za určitých podmienok naviazať a uvoľniť vodík. Tieto látky majú oproti ostatným niekoľko výhod. V princípe ide o to, že by sa nádrže zhotovené z týchto materiálov dali dopĺňať rovnako jednoducho ako súčasné benzínové nádrže na čerpacích staniciach a na uvoľnenie vodíka by nepotrebovali vysoké teploty (100 - 500 °C), ktoré vyžadujú niektoré iné materiály.

Tím konkrétne skúmal látku MOF-74, pórovitý kryštalický prášok vyvinutý na Kalifornskej univerzite. MOF-74 sa podobá na skupinu slamiek, ktoré tvoria uhlíkové atómy a stĺpce zinkových iónov vo vnútorných stenách. Gram látky má povrch zhodný s povrchom dvoch basketbalových ihrísk.

Vedci použili techniky rozptýlenia neutrónov a absorpcie plynov na určenie teploty -196 °C, pri ktorej dokáže MOF-74 absorbovať viac vodíka ako ktorákoľvek doteraz skúmaná štruktúra, pretože ukladá molekuly tesnejšie ako by boli pri sebe v zmrznutom stave.

Craig Brown, ktorý sa podieľal na výskume, povedal, že napriek tomu, že jeho tím presne nechápe, čo dovoľuje vodíku usporiadať sa takýmto spôsobom, myslia si, že zinkový stred slamiek má niektoré zaujímavé vlastnosti.

„Keď sme začali robiť pokusy, uvedomili sme si, že interakcia kovov nezvyšuje len teplotu pri ktorej je možné uskladniť vodík, ale zvyšuje aj hustotu pevného vodíka,“ povedal Brown. „Dosiahli sme to prvýkrát bez použitia tlaku.“

Napriek tomu, že teplota tekutého dusíka v MOF-74 nie je najmiernejšia, dosiahnuť ju je ľahšie než teplotu pevného vodíka (-269 °C). Jedným z cieľov výskumu bolo nájsť ekonomickejší spôsob. MOF-74 je ďalší krok na ceste za pochopením hustoty energie, je treba vyriešiť problémy s ďalšími faktormi, ktoré môžu zvýšiť teplotu, pri ktorej bude možné uskladňovať palivo. Úplné pochopenie fyziky interakcie by mohlo dovoliť vedcom nájsť priemerné hodnoty medzi zmrazovaním a izoláciou, ktoré sú nákladné v zmysle uchovávania alebo výroby paliva.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,57
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.