Mydlové bubliny pomáhajú pochopiť hurikán
16.4.2008 11:10:53 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2524x
Francúzski vedci zistili, že víry, ktoré sa tvoria v mydlových bublinách, sa správajú rovnako ako skutočné cyklóny a hurikány v atmosfére. Mydlové bubliny umožnili vedcom charakterizovať faktor náhodnosti, ktorý riadi pohyb a smer víru. Výsledky môžu viesť k lepšiemu pochopeniu čoraz častejšieho ničiaceho fenoménu.
Mydlová bublina je ideálnym modelom pre štúdium atmosféry, pretože má analogické fyzikálne vlastnosti a rovnako ako atmosféra je veľmi tenká v porovnaní s jej priemerom. V experiment vedci vytvorili polovičnú mydlovú bublinu, ktorú pri „rovníku“ zohriali a potom schladili na „póle“, čím vytvorili jeden veľký vír podobný hurikánu v stene bubliny. Výskumníci skúmali pohyb tohto víru, ktorý sa náhodne mení. Je to v dôsledku tzv. superdifuzívneho zákona známeho fyzikom, ktorý však doteraz nebol pozorovaný v prípade jediného víru v turbulentnom prostredí.
Zvláštna zhoda medzi vírom na bubline a cyklónom viedla výskumníkom k štúdiu podobných čŕt. Detailnou analýzou trajektórií hurikánov Ivan, Jane alebo Nicholas merali vedci náhodný faktor, ktorý je v pohybe hurikánu vždy prítomný. Ukázali, že k týmto fluktuáciám dochádza aj na mydlovej bubline.
Ak vedci vezmú pri predpovedaní trajektórie hurikánu do úvahy náhodný faktor, budú môcť lepšie určiť pravdepodobnosť zasiahnutia určitej oblasti alebo miesta. Napriek tomu, že meteorológovia dnes dokážu už pomerne presne určiť hlavný smer šírenia hurikánu, náhodný faktor simulovať nevedia. Objav len podčiarkol univerzálnosť štatistiky fluktuácie trajektórie a mal by uľahčiť predpovedanie správanie hurikánov a znížiť riziká spojené s týmto prírodným javom.