Kubánci telefonujú prvými legálnymi mobilmi
17.4.2008 09:17:10 | QNational Geographic | Počet zobrazení: 2425x
14. apríla sa pred telefónnymi centrami na Kube tvorili dlhé rady. Vláda dovolila obyvateľom požiadať o povolenie využívať služby mobilného telefonovania.
Kubánska vláda obmedzila prístup k mobilným telefónom a iným produktom považovaným za luxus v snahe ochrániť relatívnu ekonomickú rovnosť, ktorá je charakteristická pre život na tomto komunistickom ostrove. Mobilné telefóny mali dovolené len cudzinci a Kubánci na vysokých vládnych postoch.
Napriek tomu, že tisíce Kubáncov si mobily zohnali na čiernom trhu, aktivovať si ich mohli len v prípade, že im cudzinci dovolili použiť ich mená a kontaktné údaje. Po zrušení zákazu sa pred obchodmi vytvorili rady ešte pred otvorením a čakalo sa viac ako hodinu.
„Každý sa chce prihlásiť,“ povedala Usan Astorgová, 19-ročná študentka medicíny, ktorá musela čakať 20 minút, kým sa jej rada vôbec posunula.
V zástupe čakajúcich dominovali mladí s drahými slnečnými okuliarmi a módnym oblečením, nechýbali však ani žena v domácnosti alebo robotník v špinavých topánkach a ošúchanom tričku.
„Som chudobná, musím jeden mať,“ povedala dôchodkyňa Juana Verdezová, ktorá tvrdí, že jej mobilný telefón pomôže zostať v kontakte s členmi jej rodiny.
V obchode sa Kubánci preukázali občianskym preukazom, z ktorého si pracovníci odpísali osobné údaje a tlačili sa okolo sklenených vitrín, v ktorých sa v jasnom svetle točili mobilné telefóny. Aktivácia čísla na Kube stojí 120 amerických dolárov, čo je polovica priemerného ročného platu Kubánca. V cene nie je zahrnutý telefón ani kredit potrebný na uskutočnenie a prijatie hovoru.
Kubánsky štátom riadený telekomunikačný monopol prepojený s Telecom Italia pýta za minútu hovoru do USA 2,7 dolára a 5,85 dolára za minútu telefonátu do Eóropy a väčšiny sveta. Uskutočnenie alebo prijatie miestneho hovoru stojí 0,3 dolára za minútu.
Astorgová povedala, že si chce kúpiť kredit za 65 dolárov, čo by malo stačiť na tri mesiace veľmi rýchlej a stručnej konverzácie. „Nemôžete rozprávať celý deň, pretože je to príliš drahé,“ povedala. „Bude to len ´Ahoj, som tu. Ahoj´ alebo ´Kde si?´.“
Základný telefón značky Nokia, ktorý ponúka len niečo viac ako telefonovanie a posielanie krátkych správ, stojí 75 dolárov, lepší telefón s fotoaparátom kúpite za 280 dolárov, čo je dvojnásobok jeho ceny v USA.
Žena čakajúca na aktiváciu konta, ktorá v minulosti používala telefón pod cudzím menom povedala, že Kubánci sú zo zmeny šťastní. „Je to niečo. Niečo malé ale pozitívne,“ povedala Norma, ktorá nechcela uviesť celé meno kvôli nelegálnemu telefónu.
Kubánsky prezident Raul Castro sa zbavil už niekoľkých podobných zákazov od nástupu k moci vo februári, výsledkom čoho je jeho popularita. Raulov brat, bývalý prezident Fidel Castro, sa na verejnosti neukázal od operácie v júli 2006.
Článok v novinách Granma, ktoré vydáva komunistická strana, tvrdil, že zrušenie obmedzenia mobilnej komunikácie bol Fidelov nápad. Fidel bol vraj za všetkými rušeniami obmedzení, ktoré prebehli v nedávnej minulosti a zakazovali väčšine Kubáncov bývať v hoteli, požičiavať si autá, využívať pláže rezervované pre turistov alebo kupovať si DVD prehrávače či iný spotrebný tovar. „Sú súčasťou procesu, ktorý inicioval Fidel,“ píše sa v novinách.
Vo svojich úvahách však Fidel nedávno kritizoval DVD médiá, mobilné telefóny, internet, email a pýtal sa: „Dáva tento spôsob existencie, ktorý priniesol imperializmus, nejaký význam?“ V sobotu tiež napísal, že v zrušení zákazov ostrov možno zachádza priďaleko.
„Aj na Kube sú ľudia s teóriou o ľahkom prístupe k spotrebiteľským tovarom,“ napísal a označil týchto ľudí za „imperialistické uši a oči hladné po týchto snoch.“