Aký veľký je váš mozog? Zabráni strate pamäte?

18.4.2008 11:38:30 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 6899x

Vedci dlho skúmali, prečo niektorí ľudia, ktorým po smrti pri pitve našli na mozgu výrazné znaky prítomnosti Alzheimerovej choroby, zomierali s jasnou mysľou a perfektnými spomienkami. Výskum ukázal, že títo ľudia mali väčšiu jednu časť mozgu nazývanú hippocampus.

 

„Väčší hippocampus by týchto ľudí mohol ochrániť pred zmenami mozgu spôsobenými Alzheimerovou chorobou,“ povedala Deniz Erten-Lyonsová, členka Americkej neurologickej akadémie, ktorá viedla výskum. „Dúfam, že to bude viesť k nájdeniu novej formy prevencie.“

Vedci skúmali mozog 12 ľudí, ktorí mali jasnú spomienky a myslenie v čase smrti, ktorých pitva však ukázala rozsiahle známky Alzheimerovej choroby. Ich mozgy porovnali s 23 mozgami na ktorých boli rovnaké znaky choroby, ktorá im však bola pred smrťou aj diagnostikovaná.

Vedci zistili, že objem hippocampu u ľudí s dobrou pamäťou bol v porovnaní s druhou skupinou o 20% väčší. Nenašli žiadne iné patologické rozdiely medzi skupinami a výsledky sa nelíšili ani podľa pohlavia, veku, alebo celkového objemu mozgu.

originál článku