Zubná pasta
14.1.2007 20:52:27 | Redakcia portálustock.xchng | Počet zobrazení: 3859x
Z historických prameňov je zrejmé, že určité prostriedky na čistenie zubov používali starí Egypťania už niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom. Namiesto pasty ale používali prášok z popola a oslích kopýt, myrty, roztlčených škrupiniek vajec a pemzy. Prášok sa na zuby nanášal prstami a tie sa tiež používali pri čistení, zubná kefka nebola v tej dobe známa.
Tento spôsob čistenia zubov neskôr používali Gréci a Rimania, aj keď sa postupne menilo zloženie prášku.
S pádom Rímskej ríše „padla“ aj zubná hygiena. Okolo roku 1000 sa zubný prášok objavil v Perzii, kresťanská Európa prevzala rímsku tradíciu až na konci 18. storočia. V Anglicku bol prášok predávaný v keramických miskách a už nie len ako prášok, ale aj ako pasta. Ľudia si zuby čistili stále prstom, len tí najbohatší používali kefku.
Prostriedky na čistenie zubov boli vyvíjané lekármi, dentistami a chemikmi. Často obsahovali škodlivé prísady, ktoré odierali zuby – tehlový prach, porcelánový a keramický prášok. Aby boli prostriedky príjemnejšie, obsahovali glycerín. Neskôr sa pridával aj bórax aby prášok alebo pasta penili.
Prvú zubnú pastu v dnešnom zmysle slova začal vyrábať v roku 1850 americký zubný lekár Washington Wentworth Sheffield. Zubnú pastu dodával v poháriku. Jeho syn Lucius Tracy Sheffield, ktorý študoval v Paríži, si všimol, že maliari používajú farby v tubách a napadlo mu, že otec by mohol tiež predávať pastu v tubách. V roku 1892 bola založená spoločnosť Sheffield's Company a zubná pasta v tube bola na svete. Nápad sa osvedčil a hneď v tom roku ho odkopírovala britská firma Beechams a začal predávať Beechams Tooth Paste v tubách. V roku 1873 predstavila spoločnosť Colgate svoju aromatickú zubnú pastu a v roku 1896 začala tiež plniť svoju pastu do túb.
Do druhej svetovej vojny sa do väčšiny pást pridávalo mydlo ako emulgátor. aj keď to malo niektoré podstatné nedostatky. Po vojne bolo mydlo nahradené inými zložkami. Výrobcovia pokračovali vo vývoji a zvyšovali účinnosť pást. Boli objavené blahodarné účinky fluoridu (zvýšenie odolnosti skloviny voči zubnému kazu).
Dnešné moderné pasty obsahujú ďalšie účinné látky a poskytujú tak chrupu a ústnej dutine dokonalú ochranu.