Mala Zem viacero mesiacov?
6.5.2008 10:04:29 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 3711x
Dávna katastrofa, pri ktorej vznikol Mesiac, mohla mať ako výsledok viacero ďalších satelitov, ktoré okolo Zeme obiehali desiatky miliónov rokov.
Nový model predpokladá malé mesiace, ktoré sa niekedy nachádzali v dvoch libračných bodoch sústavy Zem - Mesiac, v oblastiach vesmíru, kde sa príťažlivé sily Zeme a Mesiaca navzájom negujú. Objekty, ktoré sa nachádzajú v týchto bodoch, sa nazývajú Trojany a ak sa nič nestane, môžu ostať nehybné navždy.
Vedci si myslia, že Mesiac vznikol pri zásahu Zeme objektom veľkosti planéty Mars pred 4,5 miliardami rokov.
„Veľký úder, ktorý spôsobil vznik Mesiaca, spôsobil tiež uvoľnenie množstva hmoty do voľného vesmíru a niečo z nej mohlo skončiť aj v libračných bodoch,“ myslí si člen tímu vedcov z NASA Jack Lissauer.
Ak sa tam objekty dostali, mohli v týchto bodoch zotrvať podľa vedcov do 100 miliónov rokov. Potom spôsobili zmeny gravitačný polí planét zmeny na obežnej dráhe Zeme, čo uvoľnilo tieto mesiace a oni narazili do Zeme alebo Mesiaca.
„Odchýlky gravitačného poľa spôsobené inými planétami, sú veľmi malé,“ povedal Lissauer. Menia ale tvar obežnej dráhy Zeme, čo mení vplyv gravitácie Slnka na mesiace. „To Trojany destabilizovalo,“ povedal Lissauer.
Nezávislý výskum Matija Cuka z University of British Columbia v Kanade predpokladá, že najdlhšie mohli ako satelity pretrvať malé objekty veľkosti asteroidov s priemerom len pár desiatok kilometrov. Cuk odhaduje, že „stratené mesiace“ mohli okolo Zeme obiehať aj miliardy rokov po vzniku Mesiaca.
„Na oblohe by skôr pripomínali Jupiter alebo Venušu ako satelit našej planéty,“ povedal Cuk. „Podobali by sa veľmi jasným hviezdam.“