Matematik zjednodušil monitorovanie spánku

10.5.2008 15:11:03 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4393x

Matematik z Queenslandskej univerzity v Autrálii vynašiel novú metódu merania spôsobu dýchania počas spánku detí, ktorá môže fungovať aj u dospelých.

 

Philip Terrill vytvoril matematický vzorec, ktorý meria rôzne spôsoby dýchania indikujúce rozličné stavy spánku ako aktívny alebo tichý spánok.

Terrill povedal, že pás okolo hrude dieťaťa zaznamenával tempo dýchania, ktoré bolo možné analyzovať pomocou nového vzorca založeného na matematike teórie chaosu. Doteraz metódu úspešne testoval na 30 deťoch.

Monitorovanie spánku v súčasnosti znamená pobyt v nemocničnom laboratóriu so špecializovaným zariadením, ktoré vyžaduje neustálu pozornosť sestry, doktora alebo technika. Terrill povedal, že dúfa, že jeho vzorec bude základom automatizovaného monitoringu spánku, ktorý bude lacnejší a jednoduchšie použiteľný. „V budúcnosti by mohla byť diagnóza spánku len otázkou zapnutia zariadenia na noc vo vlastnej posteli,“ povedal. „To by znamenalo rýchle diagnostikovanie a odstránenie problémov detí.“

Menšie problémy so spánkom u detí môžu viesť v dennej ospalosti a nepozornosti s dlhotrvajúcimi problémami so správaním a učením.

Terrill povedal, že klinický výskum ukázal problémy spánku až u 20% austrálskych detí a existuje len málo možností ako deti dobre vyšetriť. Ďalším krokom bude overiť jeho nový vzorec na tínedžeroch a dospelých.

originál článku