ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mikrovlny zabíjajú votrelcov v záťaži lodí

12.5.2008 12:55:00 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2951x

Americkí vedci tvrdia, že vynašli spôsob akým zabiť neželané rastliny a živočíchy, ktoré sa presúvajú v záťažových nádržiach nákladných lodí a tankerov. Testy ukázali, že neustály mikrovlnný systém dokáže v nádržiach zničiť všetok morský život.

 


OSN označila invazívne druhy rozptýlené v záťažovej vode ako jedno zo štyroch najvážnejších ohrození morských ekosystémov.

Lode prevážajú každoročne viac ako 80% všetkých produktov na svete a 5 miliárd ton záťažovej vody. Záťažové nádrže sú potrebné pre udržanie stability plavidla, zvlášť nákladných tankerov. Ak je loď bez nákladu, zaplní sa záťažovou vodou, ak sa naplní nákladom často na druhom konci sveta, voda sa vypustí.

Tisíce rokov sa morské živočíchy v oceáne presúvali prirodzeným spôsobom pomocou morských prúdov. Prirodzené bariéry ako teplotné rozdiely a pevnina obmedzovali šírenie niektorých druhov a dovolili vývoj rôznych morských ekosystémov.

Od rozšírenia modernej lodnej dopravy a s narastajúcimi prepravnými nárokmi prirodzené bariéry narúšajú a rozširujú druhy, ktoré narúšajú miestne ekosystémy.

Program svetového manažmentu záťažovej vody GloBallast, ktorý vedie OSN uviedol, že v záťažových nádržiach sa po svete preváža až 7000 druhov rastlín a živočíchov. Mnohé z nich cestu neprežijú, niektorým sa podarí udomácniť v novom prostredí a obmedzujú miestne druhy.

Napríklad európsky druh kopýtko prírastné (Dreissena polymorpha) napadlo v USA 40% vodných ciest. Medzi rokmi 1989 a 2000 stála kontrola šírenia len tohto druhu pomocou lodnej dopravy miliardu amerických dolárov.

Príchod americkej medúzy druhu Mnemiopsis leidyi viedol v čiernom mori ku kolapsu komerčného rybolovu.

Od roku 2004 platia prísne pravidlá pre kontrolu druhov v záťažových nádržiach. Každá loď s nosnosťou viac ako 400 ton musí mať systém na odstraňovanie organizmov zo svojich nádrží.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,79
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.