ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Spaľovanie plynov, ktoré je dobré pre planétu

14.5.2008 13:06:56 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2560x

Rodiny žijúce na vidieku môžu podľa vedcov znížiť cenu spotrebovanej energie, zlepšiť svoje zdravie a pomôcť chrániť miestne lesy získavaním plynu z hnijúceho hnoja. Tvrdia, že prístroje na bioplyn, v ktorých je uložený rozkladajúci sa hnoj a ktoré zachytávajú unikajúci plyn, môžu zlepšiť životné podmienky poľnohospodárov a zároveň chrániť životné prostredie.

 

Digestóriá na bioplyn sa používajú v Indii, Afrike a Latinskej Amerike, o ich efektivite však polemizovalo niekoľko vedeckých štúdií. Taiwanskí vedci preto vykonali výskum v 125 vidieckych domácnostiach v Indii, ktoré využívajú zariadenia spaľujúce bioplyn.

Zariadenia nazývané digestóriá, majú typicky formu nepriedušnej jamy obloženej tehlami, v ktorej hnoj kvasí. Bioplyn unikajúci z hnoja je z polovice oxid uhličitý, ale z druhej je to metán, hlavná zložka zemného plynu, ktorý je možné odvádzať a spaľovať ho v peciach alebo plynových lampách.

Mnoho rodín v Indii vlastní niekoľko kusov dobytka, ktoré produkujú niekoľko kilogramov hnoja denne, dostatok na zásobovanie digestória. Po investícii do zariadení na biopalivo sa rodinám znížila spotreba palivového dreva a petroleja o 60%. Návratnosť zariadenia, ktoré stojí asi 250 dolárov, je teda niečo okolo dvoch rokov.

Mnoho rodín získavalo drevo ilegálne. Teraz ľudia ušetria peniaze a šetria aj okolité lesy. Nahradenie petroleja a dreva čistejšie horiacim bioplynom tiež znižuje znečistenie vzduchu, ktoré je jednou z hlavných príčin smrti ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach. Potom, ako sa v domácnostiach začal používať bioplyn, znížil sa počet návštev ich členov u doktora z dôvodu dýchacích problémov o polovicu.

Zvyšok z procesu výroby bioplynu môžu poľnohospodári využiť ako hnojivo, čím ušetria peniaze za chemické hnojivá.

Štúdia je podľa odborníkov unikátna v tom, že ukazuje prepojenie medzi používaním bioplynu a zdravím ľudí. Ľudia si ich podľa neho inštalujú kvôli finančným výhodám. Zdravotné výhody sú teda vítaným bonusom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,94
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.