Vystúpenie ministra školstva Jána Mikolaja
15.1.2007 17:52:05 | Redakcia portálu| Počet zobrazení: 1260x
Vystúpenie ministra školstva Jána Mikolaja na konferencii
„FORMOVANIE BUDÚCNOSTI SLOVENSKA: VÝSKUM A VÝVOJ AKO JEDEN Z PILIEROV VEDOMOSTNEJ SPOLOČNOSTI“ 23. november 2006, historická budova Národnej rady SR, Župné nám., Bratislava
Vážený pán podpredseda vlády SR pán Čaplovič,
vážený pán zástupca generálneho riaditeľa Direktoriátu pre výskum Európskej komisie pán Jacob,
vážené dámy,
vážení páni,
vzácni hostia
dovoľte mi, aby som Vás srdečne privítal a poďakoval sa Vám za to, že ste prijali moje pozvanie na dnešnú konferenciu, ktorej cieľom je diskutovať jednak o ďalšom smerovaní výskumu a vývoja na Slovensku na ceste k vedomostnej spoločnosti, jednak o ľudskom potenciáli, najmä o mladých ľuďoch, ktorí sú významnou perspektívou pre dosiahnutie tohto cieľa. Som rád, že ako predstaviteľ vlády, v ktorého gescii je koordinácia národnej vednej a technickej politiky, ale aj národnej politiky vzdelávania pre základné, stredné a vysoké školy, školské zariadenia a celoživotné vzdelávanie, som mal príležitosť v rámci Týždňa vedy na Slovensku zorganizovať národnú konferenciu práve s týmto zameraním.
Vážené dámy,
vážení páni,
vláda Slovenskej republiky už vo svojom Programovom vyhlásení schválenom Národnou radou Slovenskej republiky 31. júla 2006 konštatuje, že formovanie vedomostnej spoločnosti považuje za svoju prioritu, pretože len takáto spoločnosť je predpokladom demokratického rozvoja, vedecko-technického pokroku, hospodárskeho rastu, sociálneho zabezpečenia, ako aj rastu zamestnanosti. Vláda sa vo svojom Programovom vyhlásení zaväzuje, že bude podporovať vzdelávacie, vedecko-výskumné, informačné a inovačné aktivity škôl. Konkrétnymi krokmi bude podporovať aj pracoviská verejného sektora, súkromné a firemné vývojové pracoviská, podnikateľské subjekty, ktoré majú prepojenie na verejné a súkromné zdroje. Vláda Slovenskej republiky sa sústredí predovšetkým na vytváranie lepších legislatívnych podmienok, ako aj na zabezpečenie zdrojov na budovanie vedomostnej spoločnosti, a to ako z národných zdrojov, tak aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie vyčlenených na roky 2007 – 2013.
Dovoľte mi, aby som rozmenil na drobné tieto zámery vlády SR a oboznámil Vás s hlavnými cieľmi, ktoré boli premietnuté do Prioritných úloh Ministerstva školstva Slovenskej republiky na roky 2006 – 2010.
V oblasti výskumu a vývoja sa chceme zamerať na oblasť aplikovaného výskumu a vývoja s cieľom dosiahnuť jednak, aby projekty financované z verejných financií mali výrazný spoločensko-hospodársky dopad, jednak aby boli priamo previazané na inovácie a tým na rozvoj podnikateľského prostredia. Rezort školstva pripraví opatrenia na výrazné zvýšenie participácie malých a stredných podnikov ako subjektov vytvárajúcich základ hrubého domáceho produktu v oblasti výskumu a vývoja. V súvislosti s touto úlohou bude potrebné vypracovať novelu zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja.
Ďalšími prierezovými aktivitami, ktoré Ministerstvo školstva SR pripravuje v nadchádzajúcom období v oblasti vedy, výskumu a vývoja, je napríklad vypracovanie nového systému štátnych programov výskumu a vývoja zameraných na podporu aplikovaného výskumu a vývoja v rámci limitovaného počtu tematických oblastí. Aj v novom systéme štátnych programov sa bude klásť dôraz na uplatnenie ich výsledkov v spoločenskej a hospodárskej praxi a do úvahy sa bude brať ich priama väzba na inovácie. Súčasťou plánovaných aktivít je tiež príprava nástrojov zameraných na zlepšenie kvality výskumu a vypracovanie systému hodnotenia a financovania výskumu, nástrojov na zlepšenie prepojenia vzdelávacích inštitúcií s podnikateľským prostredím malých a stredných podnikov formou výskumných a vzdelávacích programov, ako aj vypracovanie opatrení na zavedenie finančnej podpory pre vytváranie technologických inkubátorov vo väzbe na podnikateľskú sféru.
Vláda SR bude podporovať vznik unikátnych pracovísk výskumu a vývoja, tzv. centier excelentnosti, aby Slovenská republika mohla ponúknuť kvalitné vedecko-výskumné výsledky Európe a svetu. Výstupy projektov financovaných z prostriedkov vedeckých a výskumných agentúr chceme nasmerovať na rozvoj vzdelávania, na rozvoj špičkových technológií a služieb, pričom výzvy budeme orientovať na aktuálne potreby národného hospodárstva. V súvislosti s týmito zámermi bude potrebné vykonávať hodnotenie výstupov výskumu a vývoja financovaného z prostriedkov verejných financií na základe medzinárodne používaných indikátorov, vrátane pravidelného hodnotenia efektívnosti a úspešnosti grantových schém.
Jedným z významných zdrojov financovania sú aj fondy Európskej únie na roky 2007 – 2013. Vláda SR schválila 11 operačných programov, medzi nimi aj Operačný program Vzdelávanie a Operačný program Výskum a vývoj. Ministerstvo školstva SR je riadiacim orgánom pre oba spomínané operačné programy, z čoho pre nás vyplývajú ďalšie kľúčové úlohy.
Dámy a páni,
smerovanie výskumu a vývoja je veľmi úzko prepojené a závislé od kvality vzdelávania na všetkých typoch škôl. Preto mi dovoľte dotknúť sa tiež úloh, ktoré si rezort školstva naplánoval do konca roka 2007 v tejto oblasti. Ide napríklad o prijatie návrhu nového zákona o výchove a vzdelávaní tzv. školského zákona, prostredníctvom ktorého sa budú riešiť obsahové zmeny v oblasti výchovy a vzdelávania na úrovni regionálnych škôl.
Rovnako dôležité je aj prijatie novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá je dnes v druhom čítaní vo Výbore Národnej rady SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport. Nevyhnutnou úlohou, ktorá stojí v najbližšom období pred nami, je aj vypracovanie koncepcie dvojúrovňového modelu vzdelávacích programov v oblasti odborného vzdelávania, ktorého základným princípom je deľba zodpovednosti za to, čo sa žiaci učia medzi štát a školu samotnú. Nevyhnutnou súčasťou reformného procesu vzdelávania je aj vypracovanie návrhu zásad novely vysokoškolského zákona s dôrazom na rozhodujúce oblasti vysokého školstva - vzdelávanie, výskum a vývoj. Súčasťou zásad bude aj oblasť inovačnej, umeleckej či tvorivej činnosti. Dôraz bude pritom kladený na plnenie hlavného poslania vysokých škôl s hlavným zameraním na rozvoj a kvalitu vzdelávania, inštitucionálne hodnotenie a financovanie vysokých škôl či spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia. Do úvahy pritom budeme brať rôzne formy vysokých škôl vo väzbe na ich akreditáciu. Kľúčovým kritériom hodnotenia bude uplatnenie absolventov v praxi, kvalitatívne parametre a medzinárodná spolupráca. V nadväznosti na nové znenie zákona o vysokých školách pripravíme aj návrh zákona o celoživotnom vzdelávaní a novelu zákona o ďalšom vzdelávaní.
Vážené dámy,
vážení páni,
vzácni hostia,
dovolil som si predstaviť Vám plány rezortu školstva, chcem však ešte dodať to najdôležitejšie a najperspektívnejšie pre vzdelávanie, ale aj pre vedu a výskum na Slovensku - plánovanými úlohami chceme podporovať tvorivosť a samostatnosť mladých ľudí, ich schopnosť samostatne sa rozhodovať. Zdravé sebavedomie podložené kvalitným vzdelaním je totiž bránou k samým sebe, k vlastnej identite, ale aj k úspešnej Európe. Kľúčom k naplneniu týchto cieľov je aj oceňovanie významných výsledkov riešiteľov výskumných úloh, doktorandov, postdoktorandov, nadaných a talentovaných študentov. Dobrou príležitosťou na prezentovanie výsledkov vedy, výskumu a vývoja odbornej i laickej verejnosti je aj Týždeň vedy na Slovensku, v rámci ktorého sa koná naša dnešná konferencia. Verím, že jej druhá časť vytvorí priestor na zviditeľnenie ich schopností a talentu, ale ako to už v živote býva, určite poukáže aj na problémy mladých výskumníkov na Slovensku i v Európe.
Vážené dámy,
vážení páni,
moje dnešné vystúpenie pozostávalo zo samých cieľov a plánov. Na ceste k znalostnej ekonomike ich nás však čaká omnoho viac. Verím, že už o niekoľko mesiacov budem môcť konštatovať ich napĺňanie. So všetkou zodpovednosťou si uvedomujem, že naplnenie ambicióznych cieľov je možné len vtedy, ak budeme v tejto oblasti úzko spolupracovať.
V tejto chvíli nám chcem zaželať, aby vystúpenia rečníkov boli podnetom k dobrej diskusii a k sformulovaniu záverov, ktoré pomôžu riešiť problémy výskumu a vývoja na Slovensku.
Dámy a páni, ďakujem Vám za pozornosť.