ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Injekcie vitamínu C bojujú proti rakovine

5.8.2008 10:45:28 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3268x

Pomôžu injekcie vitamínu C liečiť rakovinu? Myslia si to vedci po výskume na myšiach - a plánujú to vyskúšať aj na ľuďoch.

 

Niektorí špecialisti na rakovinu sú skeptickí a boja sa že zúfalí pacienti začnú v snahe vyliečiť sa brať veľké dávky vitamínov. To môže byť nebezpečné, pretože antioxidanty, napríklad vitamín C, môžu znížiť efektivitu bežných liekov proti rakovine a rádioterapie.

Rozmach myšlienky liečby rakoviny vitamínom C nastal v 70. rokoch, keď nositeľ Nobelovej ceny Linus Pauling vyhlásil, že to jeho pacientom predĺžilo život.

V roku 1985 však dva pokusy ukázali, že tabletky vitamínu nemajú na priebeh choroby žiadny vplyv. V súčasnom výskume vedenom Markom Levineom z USA preto aplikovali myšiam vitamín C intravenózne.

Vedci aplikovali myšiam so zníženou imunitou bunky z troch agresívnych foriem ľudskej rakoviny - vaječníka, pankreasu a formy rakoviny mozgu. Zistili, že vitamín C spomalil rast nádorov o 53%.

Levine vysvetľuje, že pri aplikácii vitamínu do krvi, sa ho k nádoru dostane viac ako pri prehĺtaní tabletiek. V týchto podmienkach spôsobí vitamín C vznik peroxidu vodíka, ktorý je silný oxidant a dokáže ničiť nádorové bunky.

Levine si myslí, že takáto aplikácia vitamínu C môže byť užitočným rozšírením bežnej terapie. Jeho tím tiež zistil, že rovnaký objem vitamínov ako myši dostávajú aj ženy v prípravnej fáze liečby. „Je to farmakologicky dosiahnuteľné,“ povedal Levine.

Pokus so ženami vykonal Jeanne Drisko z USA na svojej klinike, kde ponúkajú bez ohľadu na vedecký výskum platiacim pacientom prídavnú liečbu vitamínom C.

V Americkom centre pre liečbu rakoviny testujú bezpečnosť intravenóznej aplikácie vitamínu C na pacientoch v posledných fázach choroby, pre ktorých neexistuje iný spôsob liečby.

Definitívna odpoveď na vhodnosť tohto spôsobu však príde až po vyhodnotení dlhodobých výskumov. Sú tu však obavy, aby pacienti nevzali povzbudení výsledkami liečbu do vlastných rúk a neužívali veľké množstvo vitamínov.

Mnoho ľudí s rakovinou berie antioxidanty bez toho, aby o tom vedel ich doktor. Kým Drisko a iní zástancovia nového prístupu to považujú za vhodné, bežným metódam chemoterapie a rádioterapie to nepomáha. Tie vytvárajú radikály, ktoré odstraňujú rakovinové bunky. Antioxidanty tieto radikály ničia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.