ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Objavili vchod do mýtického mayského podsvetia

15.8.2008 12:09:27 | Q
MSNBC | Počet zobrazení: 6040x

Archeológovia objavili bludisko kamenných chrámov a podzemných jaskýň.

 

Mexickí archeológovia našli sieť kamenných svätýň a jaskýň, z ktorých boli niektoré zatopené vodou a obsahovali ľudské kosti a ktoré Mayovia považovali za bránu, ktorou mŕtve duše vstupovali do podsvetia.

Výskumníci oblečení v potápačských skafandroch a plaziaci sa úzkymi tunelmi objavili ruiny jedenástich chrámov a ľudské pozostatky na polostrove Yucatan.

Archeológovia tvrdia, že Mayovia považovali podzemný komplex jaskýň naplnených vodou vedúcich do suchých komnát za cestu do mystického podsvetia nazývaného Xibalba.

Podľa posvätnej mayskej knihy, Popol Vuh, bola cesta plná prekážok ako napríklad riek plných škorpiónov, krvi a hnisu, domov zahalených temnotou alebo plných jačiacich netopierov. Duše mŕtvych nasledovali mýtického psa, ktorý videl v tme.

Vykopávky na Yucatane odhalili za posledných päť mesiacov kamenné plastiky a keramiku, ktorú Mayovia mŕtvym nechávali.

„Verili, že toto miesto je vchodom do Xibalby. Preto sme tam našli aj milodary,“ povedal Guillermo de Anda, jeden z vedúcich výskumníkov.

Mayovia budovali stupňovité pyramídy a komplikované stavby v Strednej Amerike a južnom Mexiku pred tým, ako svoje mestá záhadne opustili okolo roku 900.

Náročnú cestu do Xibalby popísali v svätom texte Popul Vuh, ktorý bol pôvodné napísaný v hieroglyfickom písme na dlhých rolkách a neskôr prepísaný španielskymi dobyvateľmi.

„Je pravdepodobné, že toto územie Mayovia chránili ako posvätné miesto odpočinku mŕtvych alebo prechodu ich duší,“ povedal de Auda, ktorý popri kostiach našiel aj keramické milodary.

Rôzne skupiny Mayov, ktoré obývali územie dnešného Mexika a severnej Guatemaly a Belize, mali svoje vlastné vchody so podsvetia, ktoré archeológovia objavili na iných miestach, takmer vždy v jaskynných systémoch ukrytých hlboko v džungli.

Na mieste na Yucatane našli 1900-ročnú keramickú nádobu, ale väčšina nálezov sa datuje medzi roky 700 a 850.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.