Fotoaparát zachytil leoparda obláčikového

25.8.2008 17:57:22 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1755x

Automatické fotoaparáty získali zábery leoparda obláčikového v národnom parku Sebangua na ostrove Borneo, v oblasti, kde nikdy predtým nezaznamenali prítomnosť tohto druhu. Odborníci tvrdia, že potvrdenie výskytu leoparda podčiarkuje potrebu ochrany tohto územia.

 

Park je jedným z najväčších rašelinísk na svete, ohrozujú ho však ilegálna ťažba dreva a kladenie ohňov.

Zábery pomáhajú tímu vedcov hľadať druhy mačkovitých šeliem v oblasti. Fotoaparáty citlivé na pohyb, ktoré získali vzácne zábery, sa nachádzali na severnom okraji národného parku.

„Leopard obláčikový z Bornea je hlavnou prioritou nášho programu,“ povedal prof. David Macdonald z Oxfordu, ktorý vedie projekt ochrany ohrozených miest na Zemi. „Veľmi sa tešíme z tohto dôkazu a objavu, musíme zistiť ešte veľa o šelmách, ktoré sú vlajkovou loďou našich snáh o ochranu prírody v juhovýchodnej Ázii.

Podľa odhadov je dospelých jedincov tohto druhu leoparda menej ako 10 000. Ako samostatný druh ho klasifikovali prvýkrát v roku 2007 po výsledku genetických testov, ktoré ukázali najmenej 40 rozdielov od ostatných druhov leopardov žijúcich v Ázii.

Jedným z cieľov britského projektu je ochrana mačkovitých šeliem na Borneu, medzi inými leoparda, mačky mramorovanej alebo mačky plochočelej.

Okrem záberu leoparda obláčikového zachytili fotoaparáty aj množstvo iných druhov, napríklad malajského medveďa, sviňu bradavičnatú alebo kančila.

Národný park Sebangua je tiež domovom najväčšej populácia bornejských orangutanov (Pongo pygmaeus wurmbii) na svete a posledných jedincov juhobornejských gibonov (Hylobates albibarbis).

originál článku