Génová terapia môže obnoviť sluch
28.8.2008 19:40:36 | QBBC News | Počet zobrazení: 1689x
Americkí vedci povedali, že génová terapia dokáže myšiam obnoviť sluch, čo predstavuje nádej aj pre ľudí.
Tím odborníkov z Oregonu objavil transfer génov, ktorý produkuje funkčné sluchové bunky, ktoré sa nachádzajú vo vnútornom uchu a sú nevyhnutné pre interpretáciu zvuku.
U zdravých ľudí menia vlásočnicové bunky v slimáku zvuk na elektrické signály, ktoré sa okamžite vysielajú do mozgu. Keď sú tieto bunky zničené, nedajú sa nahradiť prirodzenou cestou.
Väčšina nepočujúcich stráca svoj sluch postupne s pribúdajúcim vekom, čiastočne aj vďaka strate buniek v mechanizme slimáka. Ďalším ničiteľom týchto buniek je dlhodobé pôsobenie veľkého hluku.
John Brigande a jeho kolegovia z Oregonskej univerzity ukázali, že minimálne u nenarodených myší je možné použiť génovú terapiu na zmenu funkcie buniek tak, že dokážu interpretovať zvuk podobne ako vlásočnicové bunky. Terapia používa neškodný vírus, pomocou ktorého vkladá kópie kľúčového génu do buniek, ktoré sa následne množia.
Kľúčovým génom, ktorý použili vedci, bol gén Atoh1, ktorý je dôležitý pre vývoj vlásočnicových buniek. Bunky „vyliečené“ génom Atoh1 fungovali presne ako pôvodné vlásočnicové bunky.
„Táto schopnosť je prvým, kľúčovým krokom k definovaniu spôsobu prenosu génov a zmierneniu postihnutia spôsobeného poruchami vnútorného ucha u ľudí,“ povedal Brigande.
Výskumy na človeku sú stále vzdialené, ale zistenia ukazujú cestu, ktorou vyliečiť ucho bez použitia mechanických alebo elektrických zariadení. V súčasnosti sa u ľudí používa implantát, ktorý obchádza zničené bunky a stimuluje priamo auditórne nervy. Implantát nedokáže nahradiť sluch ale umožňuje vnímať zvuky.
Napriek tomu, že do nemocnice je to pre tento prístup ešte dlhá cesta, práca ukázala, že génová terapia môže byť riešením niektorých problémov so sluchom. Určite bude vhodná pre každé jedno z 2000 detí, ktoré sa narodí hluché vďaka genetickej chybe.