ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Aké veľké môžu byť čierne diery?

3.9.2008 15:41:32 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3535x

Niekde vo vesmíre sa môžu skrývať aj obrovské čierne diery vážiace viac ako 50 miliárd Sĺnk.

 

Aké veľké môžu byť čierne diery? Dvaja astronómovia tvrdia, že našli odpoveď. Čierne diery môžu dosahovať hmotnosť až 50 miliárd- násobku hmotnosti Slnka.

Obrovské čierne diery sa nachádzajú v strede prakticky všetkých galaxií a podľa odhadov vedcov vznikli z menších čiernych dier, ktoré pohltili množstvo hmoty. Najväčšia známa čierna diera, ktorú sa podarilo pomerne presne zmerať, je v strede galaxie Messier 87 a má hmotnosť 3 miliárd Sĺnk. Meranie je založené na rýchlosti vírenia plynov okolo čiernej diery.

Priya Natarajan z USA a Ezequiel Treister z Chile tvrdia, že vo vesmíre môžeme nájsť ešte väčšie čierne diery. Vo svojej práci popísali „stravovacie návyky“ a rast čiernych dier. Použili údaje z výskumov iných vedeckých tímov, ktoré pozorovali röntgenové a viditeľné svetlo emitované hmotou pri jej strácaní sa v čiernych dierach. Vlastnosti tohto žiarenia je možné použiť na odhad hmotnosti čiernej diery a rýchlosti, s akou pohlcuje svoje okolie.

Vedci skúmali, aké množstvo čiernych dier sa vo vesmíre nachádzalo počas jeho histórie a ako boli veľké. Distribúciu hmotností dnes a v minulosti možno vysvetliť len v prípade, že existuje limit rýchlosti rastu čiernych dier.

Predchádzajúce výskumy prišli s podobnými závermi. Vysvetlením môže byť spôsob, akým žiarenie z vťahovanej hmoty ovplyvňuje okolie diery, kde sa nenachádza potenciálna „strava“. „Pôsobia samoregulujúco,“ povedal Natarajan. „Nikdy neprerastú cez určitú hranicu.“

Toto poznanie vedcom dovolilo určiť súčasnú veľkosť čiernych dier, ktoré vznikli pri zrode vesmíru. Podľa ich výpočtov majú dnes hmotnosť v miliardách Sĺnk. Pri niektorých výnimočne veľkých sa môžu násobky pohybovať dokonca od 5 do 50. Aj čierna diera, ktorá je „len“ na spodku tohto rozmedzia by bola gigantická - viac ako 30-krát širšia než celá naša Slnečná sústava.

Jednu z týchto skutočne gigantických čiernych dier astronómovia možno už zaznamenali v galaxii OJ 287 vzdialenej od Zeme 3,5 miliardy svetelných rokov. V tejto galaxii sa podľa predpokladov nachádzajú dve čierne diery, ktoré v jej strede okolo seba neustále obiehajú. Astronómovia sa však rozchádzajú v názoroch na presnosť odhadov ich hmotnosti.

Niektorí vedci upozornili tiež na fakt, že odhad hmotnosti čiernej diery na základe žiarenia môže byť nepresný, pretože množstvo žiarenia nie je konštantné a mení sa v závislosti od množstva pohlteného materiálu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,91
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.