ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Umývanie zubov znižuje riziko srdcových chorôb

11.9.2008 14:37:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2556x

Choroby srdca sú najčastejšou príčinou smrti vo svete. Mnoho ľudí, ktoré nimi trpí, si ich ale zdanlivo nespôsobuje samo - nefajčia, nie sú obézni, nemajú vysoký cholesterol. Vedci objavili spojenie medzi chorobami ďasien a srdca, ktoré by mohlo pomôcť zlepšiť šance na záchranu životov.

 

V posledných rokoch spájali odborníci chronické infekcie s aterosklerózou, poruchou, ktorá spôsobuje obrastanie ciev, čo je hlavnou príčinou infarktov. Porucha ďasien, je jednou z najbežnejších infekcií a existuje už 50 štúdií, ktoré ju spájajú so srdcovými chorobami.

„Existuje mnoho teórií, ktoré vysvetľujú spojenie medzi chorobami ďasien a srdca,“ povedal prof. Greg Seymour z University of Otago Dunedin na Novom Zélande. „Jedna z nich tvrdí, že aterosklerózu spúšťajú a pomáhajú jej napredovať určité bielkoviny z baktérií. Chceli sme zistiť, či to je príčinou, takže sme sledovali funkciu bielkovín tepelného šoku.“

Tieto bielkoviny vytvárajú baktérie, rastliny aj zvieratá. Vznikajú potom, ako sú bunky vystavené rôznym druhom stresujúcich podmienok, napríklad zápalom, toxínom alebo nedostatku vody či kyslíka. Vďaka tomu sú tiež označované ako stresové bielkoviny. Dokážu fungovať ako ochranné molekuly, stabilizujú iné bielkoviny a pomáhajú ich smerovať popri bunkových membránach. Niektoré sa dokonca dokážu naviazať na cudzie antigény a informovať o nich imunitný systém.

Pretože bielkoviny tepelného šoku vytvárajú ľudia aj baktérie, imunitný systém ich nemusí vedieť rozoznať. To môže spôsobiť útok imunitného systému na vlastné bielkoviny. „Keď sa to stane, biele krvinky v cievach sa zväčšia, čo spôsobí aterosklerózu,“ povedal Seymour.

„V ranách ciev pacientov s aterosklerózou sme našli biele krvinky nazývané tiež T bunky. Tieto bunky sa dokážu pripojiť k bielkovinám tepelného šoku a rovnako aj k bielkovinám baktérie, ktorá spôsobuje choroby ďasien. Podobnosť proteínov teda môže byť dôvodom spojenia porúch ďasien a cievneho systému,“ povedal Seymour.

Keď imunitný systém reaguje na infekciu v ústnej dutine, spôsobuje tiež poruchy ciev, pretože útočí aj na bielkoviny ľudského organizmu. Zistenia môžu významne zmeniť politiku zdravia a upriamiť pozornosť na zdravie ústnej dutiny u dospelých ľudí. Kontrolou zápalov ďasien je tak možné znížiť riziko cievnych ťažkostí.

„Je to významný krok k lepšiemu pochopeniu srdcových chorôb a zlepšeniu liečby aj prevencie,“ povedal Seymour. „Pochopenie všetkých rizikových faktorov môže pomôcť znížiť a môže viesť k zmenšeniu výskytu problémov.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,47
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.