ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Začala evolúcia skôr ako život?

17.9.2008 21:28:27 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2719x

Základná forma prirodzeného výberu existovala pravdepodobne aj v prapôvodnej zmesi ešte pred vznikom života na Zemi. Ak by to tak bolo, eventuálny príchod života bol vďaka prebiotickým molekulám pravdepodobnejší.

 

Väčšina expertov si myslí, že život vznikol zo zložitých molekúl nukleových kyselín a bielkovín, ktoré sa nachádzali v zmesi jednoduchších celkov zviazaných chemickými väzbami.

Martin Nowak a Hisashi Ohtsuki, matematickí biológovia z Harvardskej univerzity použili jednoduché rovnice na modelovanie rastu reťazcov stavebných blokov, pomocou čoho chceli vysvetliť možnosť nastania na prvý pohľad nevšednej situácie.

Model ukázal, že dlhšie reťazce by mali byť zriedkavejšie ako krátke, pretože si vyžadujú viac väzobných reakcií. A ak niektorá z nich prebieha rýchlejšie než iná, reťazce rastúce pomocou tejto reakcia sa v zmesi vyskytujú najčastejšie.

Tento ekvivalent prirodzeného výberu robí z prapôvodnej zmesi podľa slov vedcov zaujímavé miesto. „Vykazuje bohatú evolučnú dynamiku – nazval by som to skôr preevolučná dynamika – kde máte rôznorodosť, informácie a komplikovanú chémiu,“ povedal Nowak.

Taký systém, plný nových interagujúcich molekúl, by bol ideálnym prostredím pre vznik molekúl s vlastnosťami, ktoré ovplyvnia zhromažďovanie vlastných kópií. Nowakov prebiotický výber by mohol slúžiť na prečistenie schopnosti zhromažďovať sa zabezpečením pretrvávania lepších replikátorov.

Nowakov model rovnako predpovedá, že najlepší replikátor bol rýchly a presný tak, že dominoval populácii, využíval najviac zdrojov a spôsobil zánik ostatných prebiotických sekvencií. To je prah života. „Jednoducho povedané život zničil všetko, čo bolo pred ním,“ povedal Nowak. „Zjedol lešenie, ktoré ho pomáhalo postaviť.“

Nowak tým, že ukázal prepojenie prirodzeného výberu a pôvodu života, pomohol postaviť most medzi neživými a živými systémami.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,46
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.