ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Spor o pôvode teleskopu

18.9.2008 17:25:33 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 5340x

Nový dôkaz by mohol znamenať, že teleskop vynašli v španielsku a nie v Holandsku alebo Taliansku ako sa predpokladalo.

 

Dôkaz publikovaný v historickom časopise History Today tvrdí, že tvorcom teleskopu je optik z Gerony v Španielsku.

Predpokladá sa, že prvé zalomené teleskopy vznikli v Holandsku v roku 1608. Prototypy sa však vyrábali už pre španielskych obchodníkov.

Vynálezcom teleskopu mohol byť podľa historika Nicka Pellinga Juan Roget, ktorý zomrel niekedy medzi rokmi 1617 a 1624. Nápad sa šíril na sever do Holandska, kde ho traja ľudia v roku 1608 nezávisle vyhlásili za svoj vlastný.

Holandský optik Hans Lipperhey požiadal o udelenie patentu 2.10.1608. 14.10. sa objavili záznamy ďalšieho muža, ktorý teleskop predviedol. A 17.10.1608 si nechal teleskop ako svoj vynález patentovať aj optik Jacob Metius z Alkmaaru.

Pellingovi chýba v tomto prípade tradičné vysvetlenie: „V minulosti sa stávalo, že viac ľudí vynašlo nejakú vec nezávisle od seba. Bol na to ale dobrý dôvod. Väčšinou niekto vyhlásil súťaž. V roku 1608 však nebola vyhlásená žiadna súťaž. Nedáva to zmysel. Traja ľudia nemohli vynájsť teleskop v rozmedzí dvoch týždňov.

Niektorí historici si mysleli, že teleskop vynašli v Taliansku. Pelling našiel o tom záznam vo výskume španielskeho optometrika a amatérskeho historika Simona de Guilleumu z roku 1959. Guilleuma skúmal zmienku Taliana Girolama Sirtoriho v knihe z roku 1609. Sirtori popisoval stretnutie so starým optikom Juanom Rogetom z Gerony, ktorého označil za skutočného vynálezcu teleskopu.

Historici považovali stopu Roget, ktorý pochádzal z Francúzska, za veľmi malú a neoverenú, aby sa oplatila sledovať. De Guilleuma objavil ale záznam o smrti jeho ženy v oficiálnom registri. Našiel tiež zoznamy mnohých Rogetových príbuzných žijúcich v Barcelone. Žili na miestach a v časoch, ktoré opísal Sirtori.

De Guilleuma sa nezastavil. Hľadal záznamy o teleskopoch v zozname vecí zosnulých tej doby v Barcelone. Najstarší bol z 10.4.1593, kedy Don Pedro de Corolona daroval svojej žene „dlhý okulár zdobený mosadzou“. Pelling priznáva, že mohlo ísť len o lupu s dlhou rúčkou. Tvrdí ale, že záznam o teleskope z roku 1608 by mohol súvisieť s Rogetom.

Pelling si myslí, že Roget a jeho zákazníci mohli jednoducho prehliadnuť význam nového objavu. Tvrdí, že všetci Holanďania jednoducho klamali.

Holandské teleskopy zdokonalil a vo veľkej miere využil neskôr Galileo Galilei a jeho spolupracovníci.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.