Rastliny pod tlakom produkujú „aspirín“
19.9.2008 15:56:00 | QBBC News | Počet zobrazení: 3201x
Rastliny, ktoré čelia extrémne náročným podmienkam, napríklad veľkému suchu, produkujú podľa amerických vedcov chemikáliu podobnú aspirínu.
Vedci z Národného centra pre výskum atmosféry tvrdia, že chemikálie vznikajú vo forme plynov, ktoré podporujú biochemickú obranu rastliny.
Podľa nich pomôže monitorovanie látok pestovateľom odhaliť možné nedostatky úrody. Tieto chemikálie tiež môžu ovplyvniť hladinu znečistenia ovzdušia v kombinácii s priemyselnými plynmi.
Thomas Karl, ktorý viedol výskum, povedal, že chemikálie riadia „vznik bielkovín, ktoré posilňujú ich biochemickú obranyschopnosť a znižujú mieru poškodenia“.
„Naše merania ukázali, že v atmosfére sa nachádzajú významné množstvá chemikálií produkovaných rastlinami, ak sú vystavené suchu, nezvyčajným teplotám alebo napätiu,“ povedal Karl.
Vedci našli chemikáliu náhodou pri monitorovaní emisií nestálych organických zložiek vlašských orechov v Kalifornii. Karl povedal, že metyl salicylát môžu slúžiť ako „varovný signál“ pre pestovateľov.
„Čím skôr zistíte, že sa niečo deje, tým viac získate z pohľadu výdavkov na postreky a zvyšovanie kvality úrody,“ myslí si Karl.
Vedci si myslia, že rastliny sa takto aj navzájom informujú o nebezpečenstve. „Zistenia sú ďalším dôkazom, že na úrovni ekosystémov funguje komunikácia medzi rastlinami,“ povedal Aley Guenther, spoluautor výskumu. „Zdá sa, že rastliny sa ´rozprávajú´ cez atmosféru.“