ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Počítač uhádne váš vek

24.9.2008 22:48:16 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3101x

Ľudia, ktorí chcú utajiť svoj vek, nebudú mať radi počítač, na ktorom beží nový softvér vyvíjaný na Illinoiskej univerzite v USA. Dokáže totiž celkom presne uhádnuť váš vek. Pracuje len s analýzou vašej tváre.

 

„Softvér určujúci vek je dobrý v systémoch, ktoré potrebujú poznať vek a netreba im vedieť identifikovať konkrétnu osobu,“ povedal Thomas S. Huang, ktorý vedie tím vývojárov.

Algoritmy určujúce vek by mohli zabrániť deťom prístup k alkoholu, tabakovým výrobkom z automatov alebo k internetovým stránkam pre dospelých.

Určiť vek osoby nie je ľahká úloha ani pre počítač. Prose starnutia nie je totiž ovplyvnený len genetikou človeka ale mnohými ďalšími faktormi ako zdravie, bydlisko alebo životné podmienky. „Ľudská tvár ukrýva množstvo informácií a poskytuje množstvo pomôcok na správne určenie veku,“ povedal Huang. „Vlastnosti tváre, ako výraz, pohlavie alebo etnický pôvod, hrajú dôležitú úlohu v našej analýze obrazu.“

Softvér, ktorý sa skladá z troch modulov - rozpoznanie tváre, rozlišujúce mnohoraké učenie a viacnásobná lineárna regresia - vedci trénovali na databáze 1600 fotografií ľudských tvárí.

Softvér dokáže určiť vek v rozmedzí 1 - 93 rokov. Presnosť softvéru je v rozmedzí 50% pri určovaní veku s presnosťou na 5 rokov po 80%, ak vek určujeme s presnosťou na desaťročie. Huang povedal, že presnosť sa dá zvýšiť ďalším trénovaním programu.

Okrem bezpečnostnej kontroly sa dá softvér použiť elektronický manažment vzťahov so zákazníkmi. Kamera zachytávajúca zákazníkov by mohla zbierať demografické údaje - napríklad koľko dospelých mužov a žien si kupuje hamburger, alebo aké percento tínedžerov si kupuje niektorý z nealkoholických nápojov.

V spolupráci s algoritmami, ktoré z fotografie dokážu určiť pohlavie, by mohol softvér upraviť reklamu podľa toho, kto pred ňou stojí.

„Všetko z toho môžeme spraviť bez toho, aby sme obmedzili kohokoľvek súkromie,“ povedal Huang. „Náš softvér totiž neidentifikuje konkrétne osoby.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.