ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

10 najužitočnejších nápojov

24.9.2008 23:55:28 | Q
Pravda.Ru | Počet zobrazení: 4058x

Vedci z kalifornskej univerzity vytvorili zoznam desiatich najlepších nápojov na svete. Zoznam sa zakladá na obsahu antioxidantov v nápojoch.

 

Antioxidanty sa dnes stali veľmi populárnym pojmom najmä vďaka reklame. Takmer každá spoločnosť vyrábajúca čaj alebo jogurty považuje za nevyhnutné oznámiť na obale, že jej výrobok obsahuje antioxidanty, hoci väčšina zákazníkov netuší, čo to znamená.

Antioxidant je spoločné pomenovanie pre prvky bojujúce proti voľným radikálom. Voľné radikály predstavujú molekuly schopné ničiť iné molekuly a telové bunky. Za normálnych okolností slúžia ako obrana proti vírusom a baktériám, zúčastňujú sa procesu tvorby hormónov a iných životných funkcií. S pribúdajúcimi rokmi však ich počet narastá a začínajú telo ničiť z vnútra.

Mnoho nebezpečných chorôb (rakovina, artritída, ochorenia srdca a vredy) a aj samotný proces starnutia sú prítomné podľa medikov práve vďaka voľným radikálom.

Antioxidanty ľudí pred týmito problémami dokážu chrániť. Medzi antioxidanty patri napríklad vitamíny A, C, E, zinok alebo selén. Vo veľkých množstvách sa jednotlivo nachádzajú v množstve potravín, je však ťažké nájsť ich všetky na jednom mieste.

Pomocou týchto poznatkov vytvorili vedci zoznam desiatich najužitočnejších nápojov.

1. Šťava z granátového jablka
Okrem zložiek spomínaných vyššie obsahuje aj horčík, dosfor, vápnik, železo a sodík. Je veľmi priaznivá pre srdcovo-cievny systém. Šťava sa ale neodporúča tým, ktorý majú vredy alebo problémy s kyselinou.

2. Červené víno
Nápoj je známy pre schopnosť predchádzať vzniku rakovinových ochorení. Mnoho odborníkov na výživu odporúča piť denne pohár červeného vína.

3. Grepová šťava
Obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, ktoré sú dobré pre nechty a vlasy, rovnako aj kyselinu citrónovú, ktorá ničí mikróby. Grepová šťava tiež pomáha udržať si pamäť, predchádzať rakovine prsníka a zabezpečuje pružnosť kože.

4.Černicová šťava
Černica je známa pre svoju schopnosť vylepšiť zrak a bojovať s hnačkou. Rovnako je vhodná pri liečbe cukrovky, prevencii chorôb ďasien a zabezpečuje mladosť celého tela.

5. Čerešňová šťava
Obsahuje vitamín A dôležitý pre zuby a oči, železo a vitamín C. Znižuje tiež riziko vzniku mnohých typov rakoviny.

6. Šťava z acai
Toto ovocie obsahuje špeciálny rastlinný pigment, ktorý zvlhčuje kožu predchádza starnutiu, Ovocie tiež obsahuje veľa mastných kyselín dôležitých pre správne fungovanie mozgu a nervového systému.

7. Brusnicová šťava
Spôsobuje protihorúčkovú reakciu a pomáha pri bežnom prechladnutí. Šťava tiež zbavuje telo toxínov, je močopudná ale nevyplavuje z tela draslík.

8. Pomarančová šťava
Zvyšuje odolnosť tela voči chrípke, znižuje únavu, aktivuje mozgové funkcie a spevňuje cievy.

9. Čaj
Nezáleží na druhu, nemal by to však byť čaj vo fľašiach predávaný v potravinách. Je to posilňujúci nápoj, ktorý chráni pred srdcovými chorobami a množstvom infekcií.

10. Jablková šťava
Môže sa použiť pri arteroskleróze, močových kameňoch a poruchách obličiek.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.